Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obchody Dnia Pamięci o Wysiedlonych w Brzezince. Hołd ofiarom deportacji ludności przez Niemców w związku z budową Auschwitz-Birkenau

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Przed Tablicami Pamięci w Brzezince w sąsiedztwie Bramy Śmierci oddano hołd ofiarom wysiedleń przez Niemców mieszkańców ziemi oświęcimskiej w związku z budową obozu Auschwitz-Birkenau
Przed Tablicami Pamięci w Brzezince w sąsiedztwie Bramy Śmierci oddano hołd ofiarom wysiedleń przez Niemców mieszkańców ziemi oświęcimskiej w związku z budową obozu Auschwitz-Birkenau Bogusław Kwiecień
Przed Tablicami Pamięci w Brzezince odbyły się obchody Dnia Wysiedlonych. Oddano hołd tysiącom mieszkańców Brzezinki, Pław, Harmęż, Babic, Rajska, Broszkowic, Monowic, Klucznikowic, Brzeszcz Boru, Brzeszcz Bud, a także Oświecimia Zasola wysiedlonych przez Niemców w latach 1940 - 1941 w związku z budową obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

W 82 rocznicę deportacji ludności cywilnej przez Niemców na ziemi oświęcimskiej

W związku z budową obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau Niemcy od 1940 roku rozpoczęli systematyczne wysiedlenia mieszkańców Oświęcimia i ziemi oświęcimskiej. Pierwszy etap nastąpił w czerwcu 1940 roku. Potem były kolejne aż do wiosny 1941 roku.

- W sumie w efekcie masowych wysiedleń z Oświęcimia i okolic usunięto około 17 tys. osób. Całkowicie zniszczono osiem wsi - podkreślają przedstawiciele Fundacji Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau.

Wysiedlenia prowadzone przez Niemców w latach 1940 - 1941 w związku z rozbudową obozu KL Auschwitz i Fabryki IG Farben werk Auschwitz objęły mieszkańców: Brzezinki, Pław , Harmęże, Babic, Rajska, Broszkowic, Monowic, Klucznikowic, Brzeszcze Boru, Brzeszcz Bud, a także Oświęcimia Zasola oraz żydowskich mieszkańców Oświęcimia.

Niemieckie władze obozu dążyły do usunięcia z okolicy świadków zbrodni dokonywanych przez SS. Materiał z rozbiórki opuszczonych domów i zabudowań gospodarczych był przeznaczany na budowę obozu Birkenau.

Uroczystość przy Tablicach Pamięci przed Bramką Śmierci w Brzezince

W uroczystościach w Brzezince upamiętniających tragiczne wydarzenia sprzed 82 lat wzięli udział mieszkańcy Brzezinki, potomkowie wysiedlonych, delegacje samorządowe, w tym władz gminy Oświęcim z wójtem Mirosławem Smolarkiem, Powiatu Oświęcimskiego z wicestarostą Pawłem Kobieluszem, przedstawiciele stowarzyszenia osób poszkodowanych w wyniku wysiedleń, organizacji i stowarzyszeń oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Pomnik – Dzieci - Więźniów KL Auschwitz-Birkenau w Brzezince, którzy przygotowali okolicznościowy występ.

Uczelnia w Oświęcimiu powiększyła się o trzeci gmach

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski