Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obejrzymy tam żyrafę jak na safari

(MM)
Dobiega końca budowa obiektu, trwająca od wiosny zeszłego roku
Dobiega końca budowa obiektu, trwająca od wiosny zeszłego roku FOT. ANNA KACZMARZ
Nauka. Przy ulicy Gronostajowej dobiega końca budowa obiektu, który pomieści Centrum Edukacji Przyrodniczej. W październiku studenci powinni zacząć tu swoje zajęcia, a na planowaną ekspozycję pierwsi zwiedzający wejdą za rok.

W środku, na 4,7 tys. mkw. będą pracownie, laboratorium badań molekularnych, magazyny naukowe i przestrzenie ekspozycyjne (2,5 tys. mkw.). To nowoczesne centrum na terenie nowego kampusu UJ tworzone jest z myślą o studentach, naukowcach, którzy będą tam prowadzić badania, a także mieszkańcach Krakowa i województwa – bo ma mieć również funkcję popularyzatorską.

– Trwają prace wykończeniowe. W czerwcu planowane jest oddanie budynku do użytku. Wtedy przystąpimy do jego wyposażania – informuje kustosz CEP dr Rafał Garlacz.

Gdy chodzi o ekspozycję, złożą się na nią zbiory działających w strukturach UJ: Muzeum Zoologicznego, Muzeum Geologicznego, jak też wystawa Zakładu Antropologii Instytutu Zoologii.

Zostaną również zakupione nowe eksponaty, m.in. czaszki zwierząt kopalnych. Dużą atrakcją będą aranżacje przestrzenne, gdzie spreparowane zwierzęta zostaną zaprezentowane na tle swego naturalnego środowiska. To np. wycinek sawanny, który pozwoli nam oglądać tak jak na safari: żyrafę, zebrę, kota drapieżnego, krokodyla... Takich aranżacji będzie siedem, m.in. pokazujących las ama- zoński, paramo (to łąka wysokogórska w Andach), polski bór sosnowy i przekrój termitiery.

– Zwykle muzea przyrodnicze mają wystawy związane z danym regionem. W Polsce nie ma takiego muzeum jak nasze: gdzie będzie można poznać każdy typ zwierząt żyjących na świecie – mówi dr Rafał Garlacz.

Ciekawostką jest woliera przewidziana w holu, w której pojawi się roślinność tropikalna, a okresowo też motyle (będą się w niej wylęgać z poczwarek) i inne owady tropikalne. Odwiedzający centrum znajdą tam również siedmiometrowy szkielet dinozaura zauropo­da.

CEP przygotowuje ofertę zajęć dla przedszkolaków, szkół, rodzin (głównie w weekendy, z wyjściem w teren), osób niedowidzących czy osób 60+. Seniorom centrum chce zaproponować spot- kania pt. „Całe życie w błędzie – mądrość życiowa kontra zoologiczne fakty. – By nie mówili wnuczkom, że np. bocian je żaby, bo to nieprawda – wyjaśnia kustosz Rafał Garlacz.

CEP powstaje dzięki funduszom unijnym. Koszt całej inwestycji to 25–27 mln zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski