Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Objawy można pomylić z grypą

(DD)
Najskuteczniejsza forma ochrony przed meningokokami to szczepienie
Najskuteczniejsza forma ochrony przed meningokokami to szczepienie Fot. 123RF
Meningokoki, pneumokoki i Haemophilus influenzae typu B (HIB), to główne przyczyny bakteryjnego zapalenia mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych. U dzieci i młodzieży za większość zachorowań odpowiadają meningokoki.

Groźny meningokok

Meningokoki (Neisseria meningitidis) to grupa bakterii odpowiedzialnych za rozwój inwazyjnej choroby menigokoko-wej (IChM), która może przebiegać pod postacią zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych oraz groźnej sepsy meningo-kokowej. Najczęstszą przyczyną IChM są meningokoki grup: B, C, A, W, Y. Serogrupa B odpowiada w Polsce za 63 proc. zakażeń ogółem, ale u najmłodszych dzieci - w pierwszym roku życia - jest przyczyną ponad 80 proc. przypadków IChM.

Na inwazyjną chorobę meningokokową najczęściej chorują niemowlęta i małe dzieci w wieku poniżej 4. lat. Drugi szczyt zachorowań obserwuje się wśród młodych ludzi w wieku 15-24 lata.

Szybki przebieg choroby

Objawy zakażenia meningokokowego łatwo pomylić z przeziębieniem lub grypą. Początkowo pojawia się bowiem wysoka gorączka, bóle mięśniowe, ogólne złe samopoczucie, bóle głowy i gardła. Łatwo zlekceważyć takie symptomy, zwłaszcza nastolatek może je bagatelizować. Rodzice jednak powinni przyglądać się synowi lub córce z uwagą, ponieważ w przypadku infekcji meningo-kokowej objawy szybko się nasilają. Jeśli mamy do czynienia z zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych, pojawiają się wymioty, nudności, przeczulica skóry, senność, drgawki.

Przy sepsie na skórze mogą się pojawić (chociaż nie zawsze) wybroczyny - tzw. wysypka wybroczynowa. W przypadku wysypki można zweryfikować podejrzenie IChM wykonując „test szklankowy” - w odróżnieniu od innych wysypek, wysypka związana z IChM nie blednie pod naciskiem.

Małe dzieci nie powiedzą, co im dolega, możemy tylko skrupulatnie obserwować ich zachowanie. Maluchy stają się apatyczne, rozdrażnione, pokładają się, nie mają apetytu, nie dają się brać na ręce, przytulać (związane jest to z przeczulicą skóry). A przede wszystkim są wyraźnie inne niż podczas zwykłych, banalnych infekcji.

IChM o piorunującym przebiegu może w ciągu 24 godzin doprowadzić do zgonu. Ponadto, nawet prawidłowe leczenie, wdrożone na wczesnym etapie choroby nie daje gwarancji przeżycia lub uniknięcia poważnych następstw zdrowotnych.

Jak się ochronić?

Najskuteczniejszą formą ochrony przed meningokokami jest szczepienie. W Polsce szczepienia przeciwko meningokokom grupy B oraz grup C, A, W, Y są zalecane w programie szczepień ochronnych na rok 2016. Szczepienia przeciw meningokokom grupy B są refundowane w Wielkiej Brytanii i niektórych regionach Włoch dla wszystkich niemowląt. W wielu krajach europejskich refundowana jest szczepionka przeciw meningokokom grupy C. Lekarz pediatra jest najbardziej kompetentną osobą w kwestii szczepień ochronnych, dlatego podczas wizyty lekarskiej warto się go poradzić.

Więcej informacji na: www.wyprzedzmeningokoki.pl

">

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski