Obligacje na inwestycje

Smol
Udostępnij:
Powiat ziemski tarnowski po raz drugi zleci emisję obligacji powiatowych na kwotę pięciu milionów zł. Jak twierdzi skarbnik powiatu Wojciech Sokołowski, planuje się emisję obligacji w ośmiu seriach na taką właśnie kwotę.

POWIAT ZIEMSKI. Starostwo przygotowuje drugą emisję

   Wartość każdej serii powiatowych obligacji wyniesie 625 tys. zł (25 akcji na okaziciela o wartości nominalnej 25 tys. zł każda). W związku z tym od 2005r. powiat będzie płacił ich nabywcom 310 tys. zł rocznie
z tytułu odsetek.
   Natomiast w pierwszym roku wykupu obligacji, tj. w 2011, starostwo zapłaci już kwotę 935 tys. zł (w tym 310 tys. zł z tytułu odsetek plus 625 tys. sam wykup). W latach następnych kwota odsetek będzie już ulegać zmniejszeniu, w związku z kolejnym wykupem obligacji.
   W sumie na przestrzeni lat 2005-2018, powiat będzie musiał oddać kwotę między osiem a dziewięć milionów zł (wykup obligacji plus odsetki) z kwoty pięciu milionów, którą otrzyma z emisji.
   - Kwotę odsetek wyliczono w oparciu o warunki pierwszej emisji obligacji powiatowych, która miała miejsce w 2001 roku - tłumaczy Wojciech Sokołowski, skarbnik powiatu. - Z uwagi na ostrożną wycenę nie brano pod uwagę spadku stóp procentowych. Przy zachowaniu tendencji, jaka miała miejsce w latach 2001-2003, faktycznie poniesione koszty odsetek będą mniejsze.
   Jak twierdzi skarbnik, koszty związane z przeprowadzeniem emisji obligacji są relatywnie niższe od kosztu kredytu. Wraz ze wzrostem kwoty emisji maleje też koszt jednostkowy jej obsługi. Emisja obligacji umożliwia poza tym odłożenie w czasie wydatków związanych z jej wykupem, a odsetki trzeba uiszczać tylko raz na rok, co pozwala trzymać nadwyżkę pieniędzy na oprocentowanym rachunku bieżącym.
   Według Wojciecha Sokołowskiego, emisja obligacji jest potrzebna, aby powiat tarnowski mógł pozyskiwać pieniądze na inwestycje ze źródeł zewnętrznych. Chodzi w tym przypadku o dotacje z budżetu państwa, programy PFRON-u, środki unijne, gdzie wymaga się udziału własnego wnioskodawcy.
   Na zadania dofinansowywane w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Województwa Małopolskiego, konieczne jest nawet zapewnienie najpierw sfinansowania całości inwestycji z własnych środków.
   Propozycja emisji powiatowych obligacji została przedstawiona radnym w czwartek podczas posiedzenia komisji planowania i budżetu, w formie autopoprawki Zarządu Powiatu do projektu budżetu. Już w tej formie, zawierającej dodatkowe pieniądze z obligacji, powiatowy budżet będzie głosowany we wtorek na sesji wyjazdowej w Kąśnej Dolnej.
   Radni opozycyjnego PSL-u w czasie posiedzenia komisji ekonomicznej nie poparli, ale nie byli też przeciwni projektowi budżetu poszerzonemu
o autopoprawkę z obligacjami.
   - Na komisji wstrzymaliśmy się od głosu, bo tak się umówiliśmy, ale na sesji we wtorek będziemy przeciw temu budżetowi - _powiedział zaraz po głosowaniu Marek Padło, szef klubu radnych powiatowych PSL. - _Jesteśmy przeciwni zadłużaniu powiatu.
   Jak powiedział starosta Michał Wojtkiewicz, powiat skorzysta z pieniędzy z obligacji tylko wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba. - _Mogą pojawić się na przykład dodatkowe pieniądze na drogi i wtedy użyjemy pieniędzy z obligacji jako udziału własnego - _zapowiedział starosta Wojtkiewicz.
   Dodajmy, że w 2010 roku zakończy się wykup pierwszej serii obligacji powiatowych.
(Smol)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Środki z KPO obniżą inflację - komentarz

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie