Obligacje wciąż w cenie

Udostępnij:
OSZCZĘDNOŚCI. Polacy nadal chętnie kupują obligacje Skarbu Państwa. Jak wynika z najnowszych danych Ministerstwa Finansów, w kwietniu osoby indywidualne kupiły ponad 3 mln sztuk obligacji.

Jak wynika z danych resortu finansów, Polacy wciąż najchętniej kupują papiery dwuletnie, które stanowiły 62 proc. w całej puli sprzedanych w kwietniu papierów. Drugimi pod względem popularności są obligacje dziesięcioletnie, które stanowiły 22 proc. całej sprzedaży.
W kwietniu inwestorzy indywidualni przeznaczyli na zakup obligacji Skarbu Państwa 302,8 mln zł, o prawie 170 mln zł mniej niż w marcu, ale o 28,4 mln zł więcej niż w kwietniu ubiegłego roku. W sumie w tym roku budżet państwa sprzedał obligacje detaliczne za 1,4 mld zł.
Ubiegły miesiąc pokazał, że rośnie zainteresowanie obligacjami dziesięcioletnimi.
- Kupują je osoby, które chcą odłożyć pieniądze na dalszą przyszłość i zależy im na bezpieczeństwie takiej inwestycji - podkreśla Anna Suszyńska, zastępca dyrektora Departamentu Długu Publicznego w Ministerstwie Finansów. - Rynek finansowy oferuje różne produkty, ale to obligacje skarbowe mają największy stopień bezpieczeństwa.
Jak podkreśla Suszyńska, "dziesięciolatki" są najwyżej oprocentowanymi papierami oferowanymi przez państwo. W ten sposób premiowany jest długi okres oszczędzania. W kwietniu obligacje dziesięcioletnie były oprocentowane na 7 proc. rocznie w pierwszym roku oszczędzania. Podobnie jest w maju. Odsetki, jakie przynoszą papiery długoterminowe, są co roku kapitalizowane, a oprocentowanie zmienia się co rok i zależy od stopy inflacji powiększonej o marżę w wysokości 2,75 proc. Obligacje dziesięcioletnie, a także dwu- i trzyletnie można w każdej chwili spieniężyć. Wówczas jednak kwota należnych odsetek będzie pomniejszona o 1 zł od każdej sztuki posiadanej obligacji.
W maju resort finansów oferuje do sprzedaży obligacje dwu-, cztero- i dziesięcioletnie o takim samym poziomie oprocentowania jak w kwietniu. W przypadku papierów dwuletnich odsetki wynoszą 5,5 proc. i są stałe. W przypadku pozostałych obligacji oprocentowanie jest zmienne i wynosi 4,31 proc. dla papierów trzyletnich, 6,50 dla czteroletnich i 7 proc. dla dziesięcioletnich.
Jak wynika z danych Ministerstwa Finansów obligacje najchętniej kupują osoby starsze. Przykładowo osoby po 60. roku życia kupują obligacje trzy razy chętniej niż czterdziestolatkowie. Wśród osób 35-letnich odsetek kupujących papiery skarbowe jest niemal taki sam jak u 40-letnich.
(KŻ)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polska elektromobilność w liczbach

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie