Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obowiązek alimentacyjny dziadków dziecka

Mateusz Kierok, aplikant radcowski
Twój prawnik radzi. W art. 129 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (dalej kro) ustawodawca uregulował kolejność, w jakiej osoby bliskie dziecku obciążone są obowiązkiem alimentacyjnym.

Oczywiście w pierwszej kolejności ciężar spoczywa na rodzicach dziecka, następnie na dalszych wstępnych, czyli dziadkach (ewentualnie pradziadkach), a w razie ich braku na rodzeństwie.

Obowiązek alimentacyjny dziadków aktualizuje się dopiero wtedy, gdy rodzice nie są w stanie go spełnić lub gdy uzyskanie od nich niezbędnych dla dziecka świadczeń na czas nie jest możliwe albo połączone jest z nadmiernymi trudnościami (art. 132 kro). Mowa tutaj przede wszystkim o takich sytuacjach, jak: utrata zdolności do pracy, brak wiedzy o miejscu pobytu rodziców, długotrwała nieściągalność alimentów w postępowaniu egzekucyjnym czy też ubóstwo rodziców.

Nie chodzi tu jedynie o obawę, że może dojść do takich sytuacji, ale o realne okoliczności (jak np. informacja komornika o aktualnym stanie postępowania egzekucyjnego), które powinny zostać potwierdzone w toku procesu.

W postępowaniu sądowym przeciwko dziadkom dziecka o alimenty występować może dziecko samodzielnie lub jego przedstawiciel ustawowy, jeśli jest jeszcze małoletnie (przedstawicielem może być np. jedno z rodziców). Muszą oni wykazać, że nie sposób uzyskać świadczeń od osoby bliżej zobowiązanej (nastąpiła aktualizacja obowiązku), a także, że dziecko znajduje się w niedostatku, przez co rozumie się taką sytuację, w której uprawniony nie jest w stanie samodzielnie zaspokoić swoich uzasadnionych potrzeb (nie posiada jakichkolwiek środków własnych itp.).

Ciężar udowodnienia tych kwestii przed sądem spoczywa na dochodzącym alimentów. Warto przy tym wskazać, iż pozostawanie w niedostatku nie wiąże się z zawinionym zachowaniem rodziców czy nawet samego dziecka. Jedynie umyślny upór uprawnionego w zakresie niepodjęcia próby zarobkowania mógłby stanowić podstawę do odmowy zasądzenia świadczeń alimentacyjnych, z uwagi na sprzeczność z zasadami współżycia społecznego (art. 1441 kro).

Zakres zasądzonych od dziadków alimentów nie musi być związany tylko z płaceniem określonej kwoty, zależnej od ich możliwości zarobkowych i majątkowych (np. wielkości emerytury). W uzasadnionych okolicznościach obowiązek alimentacyjny może polegać w całości lub w części (za zgodą dziadków) na osobistej pieczy nad dzieckiem, które nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie.

ul. Kielecka 1, Kraków

www.kancelariaprawnajr.pl

Więcej porad eksperckich znajdą Państwo na blogu kancelarii: http://kancelariaprawnajr.pl/blog/

Bezpłatne telefoniczne konsultacje prawne w sprawach dotyczących treści niniejszego artykułu dla Czytelników w dniu jego publikacji w godzinach 14–16.30, pod numerem tel. 12 417 10 64.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski