Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obowiązek alimentacyjny po rozwodzie

Mateusz Kierok, aplikant radcowski
Twój prawnik radzi. Obowiązek alimentacyjny małżonków istnieje nie tylko w trakcie trwania małżeństwa, ale także po jego rozwiązaniu w drodze rozwodu i wyprzedza on obowiązek alimentacyjny krewnych małżonka. W takiej sytuacji zasady alimentowania określa art. 60 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Należy zauważyć, iż zakres, jak i przesłanki dochodzenia świadczeń alimentacyjnych przez jednego z małżonków „na siebie” zależą od sposobu orzeczenia o winie rozkładu pożycia małżeńskiego w ramach wyroku rozwodowego.

Jeśli zatem roszczeń alimentacyjnych od byłego współmałżonka dochodzić będzie małżonek, który nie został wyłącznie uznany za winnego rozkładu pożycia małżeńskiego, tj. sąd dopatrzył się winy obu małżonków lub zaniechał orzekania o winie na ich zgodny wniosek, to będzie on mógł skutecznie dochodzić alimentów jedynie w razie pozostawania w niedostatku. Za stan niedostatku zaś przyjmuje się sytuację, w której dochodzący roszczeń alimentacyjnych małżonek nie jest w stanie samodzielnie zaspokoić swoich uzasadnionych potrzeb w całości lub w części, z uwagi na brak lub niewystarczające możliwości zarobkowe lub majątkowe.

Jeśli zaś sąd rodzinny uznał jednego z małżonków za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, to małżonek niewinny może dochodzić alimentów, w zakresie zaspokojenia jego usprawiedliwionych potrzeb, nawet jeśli nie pozostaje on w niedostatku, o ile rozwód pociągał dla niego istotne pogorszenie jego sytuacji materialnej. To należy każdorazowo oceniać na podstawie konkretnego przypadku, w odniesieniu do statusu majątkowego byłych małżonków (np. zmniejszenie środków majątkowych małżonka, samodzielne wychowanie wspólnych dzieci itp.).

Należy jednak pamiętać, że w żadnej z podanych sytuacji małżonek uprawniony nie korzysta z prawa do utrzymania równej stopy życiowej z byłym małżonkiem.

Obowiązek alimentacyjny ustaje z chwilą zawarcia nowego małżeństwa przez małżonka uprawnionego do alimentów. Jednakże gdy zobowiązany do łożenia alimentów jest małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za winnego rozkładu pożycia (zaniechano orzekania o winie), obowiązek ten wygasa także z upływem pięciu lat od orzeczenia rozwodu. Sąd rodzinny może na żądanie uprawnionego małżonka, ze względu na wyjątkowe okoliczności, przedłużyć pięcioletni termin trwania obowiązku.

ul. Kielecka 1, Kraków

www.kancelariaprawnajr.pl

Więcej porad eksperckich znajdą Państwo na blogu kancelarii: http://kancelariaprawnajr.pl/blog/

Bezpłatne telefoniczne konsultacje prawne w sprawach dotyczących treści niniejszego artykułu dla Czytelników w dniu jego publikacji w godzinach 14–16.30, pod numerem tel.12 417 10 64.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski