MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Obowiązek posiadania fotowoltaiki? Jeden kraj już go wprowadza, pięć kolejnych go chce. „To sposób na niezależność od Rosji”

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Obowiązkowa fotowoltaika przyczyniłaby się do znacznego wzrostu wykorzystania odnawialnych źródeł energii.
Obowiązkowa fotowoltaika przyczyniłaby się do znacznego wzrostu wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Piotr Krzyzanowski/Polska Press/ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Fotowoltaika wkrótce stanie się obowiązkowa na nowych budynkach w stolicy Japonii – Tokio. Wprowadzenia podobnych przepisów chcą też ministrowie 5 państw Unii Europejskiej, którzy napisali w tej sprawie wspólny list. Jak argumentują, obowiązek montażu paneli fotowoltaicznych pozwoliłby osłabić zależność energetyczną od Rosji.

Spis treści

Fotowoltaika obowiązkowa w Tokio od 2025 r. Skąd tak kontrowersyjny pomysł?

Władze stolicy Japonii chcą zwiększyć liczbę paneli fotowoltaicznych zamontowanych na dachach. W ramach współpracy rządu ze stowarzyszeniem Japan Photovoltaic Energy Association opracowano przepisy, które sprawią, że od 2025 r. montaż fotowoltaiki będzie obowiązkowy na nowych domach i innych budynkach o powierzchni dachu od 20 do 2000 m kw. Jak wyjaśniają władze, celem jest promocja odnawialnych źródeł energii jako niosących korzyści dla mieszkańców (np. w postaci niższych rachunków za prąd).

Co ciekawe, w przygotowywanych przepisach zawarto zastrzeżenie, że montowane panele fotowoltaiczne muszą pochodzić od producentów przestrzegających praw człowieka. Najprawdopodobniej chodzi o zablokowanie importu paneli z Chin, gdzie według doniesień medialnych producenci paneli naruszają te kluczowe zasady, a pracownicy są traktowani jak niewolnicy.

Sięgnij po energię ze słońca

Materiały promocyjne partnera

5 państw Unii Europejskiej chce obowiązku montowania paneli fotowoltaicznych

Wojna w Ukrainie boleśnie uświadomiła wielu europejskim państwom, jak silnie są uzależnione od dostaw surowców energetycznych z Rosji. Żeby to zmienić, ministrowie pięciu państw chcieliby, żeby sześciokrotnie wzrosła produkcja prądu z fotowoltaiki w Unii Europejskiej. Jak podaje Bloomberg.com, do 2030 r. miałaby ona sięgnąć aż 1000 gigawatów rocznie – dziś tyle energii nie wytwarzają łącznie wszystkie panele na świecie. Obecnie w UE produkuje się co roku ok. 170 gigawatów energii ze słońca.

Kilka miesięcy temu we wspólnym liście ministrowie Austrii, Belgii, Litwy, Luksemburga i Hiszpanii wyjaśnili, że taki ogólnoeuropejski plan jest potrzebny, żeby osiągnąć niezależność energetyczną.

– Każdy panel słoneczny natychmiastowo i bezpośrednio zmniejsza naszą zależność energetyczną od Rosji – zauważyli autorzy listu.

Warto dodać, że potrzebę odcięcia się od energii z Rosji dostrzegają także same władze UE. Komisja Europejska opracowała plan o nazwie „REPowerEU, który ma na celu ograniczenie importu rosyjskiego gazu. Ma się to stać dzięki m.in. importowi gazu z innych państw oraz zastępowaniem go innymi źródłami energii (wodór, biometan, inne OZE). Jeśli plan się powiedzie, do końca 2022 roku zapotrzebowanie na dostawy z Rosji ma spaść o dwie trzecie, a do 2030 r. zniknąć całkowicie.

Fotowoltaika na każdym urzędzie i nowym domu?

Jak Unia miałaby sześciokrotnie zwiększyć produkcję prądu ze słońca w 8 lat? Według autorów listu w tym celu liczba instalacji PV powinna wzrosnąć o 70 mln. Żeby to osiągnąć, konieczne są następujące kroki:

  • fotowoltaika powinna być obowiązkowo montowana na wszystkich budynkach użyteczności publicznej, supermarketach, obiektach przemysłowych i terenach poprzemysłowych,
  • panele fotowoltaiczne powinny stać się normą przy budowie nowego domu lub gruntownej renowacji starego,
  • 75 proc. paneli wykorzystywanych w krajach unijnych powinno być wytwarzanych w UE.

Jak widać, list zawiera raczej ogólne pomysły niż propozycje konkretnych zmian w prawie. Jak podkreślają autorzy listu, o szczegółowych rozwiązaniach państwa członkowskie powinny decydować same. Nie wiadomo na razie, czy władze UE uwzględnią te postulaty i wprowadzą obowiązek montażu fotowoltaiki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Obowiązek posiadania fotowoltaiki? Jeden kraj już go wprowadza, pięć kolejnych go chce. „To sposób na niezależność od Rosji” - RegioDom.pl

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski