Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obóz, wystawy, pamiątki, seminarium

EKT
Wczoraj gminę Zabierzów opuściła grupa Amerykanów z zaprzyjaźnionego miasta Camas w stanie Waszyngton i Hillsboro w stanie Oregon.

Udana współpraca

Wczoraj gminę Zabierzów opuściła grupa Amerykanów z zaprzyjaźnionego miasta Camas w stanie Waszyngton i Hillsboro w stanie Oregon.

   Najpierw do Polski przyjechało siedmiu nauczycieli języka angielskiego. Jako wolontariusze na trzytygodniowym obozie językowym uczyli języka młodzież - absolwentów gimnazjów i uczniów szkół średnich z partnerskich gmin Zabierzowa, Morawicy na Kielecczyźnie i Krapkowic na Opolszczyźnie, a także z Czech, Niemiec, Słowacji i Ukrainy.
   Zabierzowska młodzież z ogromną sympatią wspomina spotkania z nauczycielami, którzy w swobodnej i bardzo atrakcyjnej formie bezstresowo uczyli ich języka. Zrodziło się wiele przyjaźni i wczoraj, podczas pożegnania amerykańskich gości, nie obyło się bez łez. Kontakty nawiązało także sześć rodzin z Bolechowic, Zabierzowa i Zelkowa. Przyjęli oni w swoich domach krewnych nauczycieli, którzy wspólnie postanowili zwiedzić Polskę. Gospodarze we własnym zakresie zorganizowali atrakcyjny pobyt swoim gościom, zabierali ich na wycieczki, do muzeów, m.in. do Krakowa, Oświęcimia, Wieliczki, na spływ Dunajcem.

   Cztery lata temu współpracę zainicjował przyjaciel Zabierzowa, zarządzający Camasem Lloyd N. Halverson, który bardzo wysoko ocenił organizację wizyty przez władze wszystkich polskich gmin, a w Zabierzowie szczególnie wyróżnił pracujących w Urzędzie Gminy Piotra Budziaka i Agnieszkę Kwarciak. Sukcesem nazwał realizację projektu tak z zakresu nauki języka, jak i kontaktów pomiędzy mieszkańcami obu krajów. Małżonka Lloyda Halversona, Urlike Halverson przywiozła namalowane przez siebie obrazy, przedstawiające m.in. krakowskiego dorożkarza, Pałac Radziwiłłów w Balicach, wieże Wawelu, uliczki Krakowa i Camas. Można je było obejrzeć podczas dwudniowej wystawy w siedzibie Centrum Kultury i Promocji. Równocześnie jej koleżanka, Sharon Kalinowski wystawiła kolorowe patchworki. Największe zainteresowanie wzbudził ten, na którym autorka przedstawiła na fotografiach historię współpracy z trzema polskimi gminami, m.in. w czasie spotkań Lloyda Halversona z poprzednim wójtem gminy Józefem Krzyworzeką.
   Podczas pożegnalnego spotkania goście wręczyli wójt Halinie Kurtyce koc, wyprodukowany w istniejącej dotychczas fabryce pledów - pierwszym zakładzie produkcyjnym w Camas, założonym w 1863 r. Andrzej Krawczyk, przewodniczący Rady Gminy podarował L. Halversonowi bluzę dresową, pamiątkę z zakończonych niedawno na stadionie LKS "Kmita" międzynarodowych rozgrywek drużyn amatorskich w piłce nożnej, zorganizowanych przez UEFA.
   Amerykańscy partnerzy zorganizowali w Krapkowicach trzydniowe seminarium pt. "Rola lokalnych samorządów w rozwoju ekonomicznym i gospodarczym regionu". Jednym z prelegentów był Joseph Kalinowski, dyrektor prężnie działającej firmy. Mówił o świetnym potencjale intelektualnym polskich inżynierów, którzy mogą być motorem wdrażania najnowszych technologii. Tekst i fot. (EKT)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski