Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obrady nad kuchnią

BAJ
- Powierzchnia głównego budynku kuchni odpowiada rozmiarem nawie głównej wraz z kruchtą i prezbiterium Kościoła Mariackiego w Krakowie - wylicza Jarosław Mensfelt, rzecznik Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. - Prace konserwatorskie i uruchomienie w nim wystawy sztuki poobozowej mogą przekroczyć milion euro, a przy budżecie Muzeum nie ma co o takich wydatkach marzyć.

Koszty prac konserwatorskich i uruchomienia wystawy w poobozowej kuchni mogą przekroczyć milion euro

   Prace, z pieniędzy, które pozostały z dofinansowania innej inwestycji przez landy i rząd Niemiec, rozpoczęły się w budynku byłej kuchni obozowej w zeszłym roku. Na ukończeniu jest remont dachu i jego więźb wewnątrz budynku. - Jednak otwarta pozostaje wciąż kwestia sfinansowania prac konserwatorskich i uruchomienia w budynku kuchni galerii sztuki obozowej - wyjaśnia Jarosław Mensfelt.
   W poniedziałek w Muzeum odbyło się spotkanie, na którym omówione zostały wyniki badań nad historią i stanem zachowania budynku kuchni, który znajduje się w pobliżu bramy wejściowej "Arbeit macht frei". Uczestniczyli w nim m. in. Andrzej Siwek, wojewódzki konserwator zabytków oraz Helmut Morlok, który w imieniu landów niemieckich koordynuje prace konserwatorskie, prowadzone na terenie byłego obozu za pieniądze, ofiarowane przez stronę niemiecką.
   Podczas spotkania Jadwiga Kulesza z archiwum Muzeum przedstawiła historię budynku, opierając się na zachowanych dokumentach niemieckich i relacjach byłych więźniów. Goście - co najważniejsze - mogli się też zapoznać z ekspertyzą konserwatorsko-architektoniczną kuchni, którą wykonała firma "Cempla i Partnerzy. Konserwacja Zabytków".
   - Celem analizy było ustalenie jego historii, określenie zakresu zachowania i stanu elementów zabytkowych oraz przedstawienie wniosków konserwatorskich - wylicza Jarosław Mensfelt. - Przeanalizowano rozwój budynku w latach 1940-44 oraz zmiany, powstałe w okresie powojennym. Ustalono, że zakres zachowania elementów zabytkowych jest bardzo duży - w stanie oryginalnym pozostaje wciąż 70 proc. konstrukcji.
   Uczestnicy spotkania zgodzili się, że najlepiej byłoby odtworzyć historyczny układ przestrzenny wnętrza budynku i wyeksponować w nim elementy zabytkowe. Widzą tutaj miejsce także dla planowanej wystawy obozowych dzieł sztuki.
   - Prace te wymagają wielkich nakładów finansowych, których w kasie Muzeum nie ma - _mówi rzecznik PMA-B. - Helmut Morlok zadeklarował, że będzie starał się szukać pieniędzy na ten cel, choć - oczywiście - nie jest to nic zobowiązującego. Jak dotąd jednak, uzyskiwanie pomocy na remonty w Muzeum udawało mu się._
(BAJ)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski