18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obrazy Panoramy Siedmiogrodzkiej

Redakcja

   Panorama Siedmiogrodzka nie istnieje w całości, ale zbierane od wielu lat fragmenty utrwalają pamięć o twórcy i jego dziele. Przypominają też o związkach historycznych łączących nasz naród z Węgrami.
   Większość tarnowian doskonale zna temat. Kustosz Muzeum Okręgowego w Tarnowie, Alicja Majcher-Węgrzynek, od dwudziestu lat zbiera w całość dzieło, które zostało zniszczone na polecenie samego twórcy. Jan Styka otrzymał od Węgrów zlecenie na namalowanie panoramy, dzieła równego Panoramie Racławickiej. Ustalono temat - bitwa pod Sybinem, jedna z ważniejszych w okresie Wiosny Ludów. Węgierskimi wojskami w tej bitwie narodowowyzwoleńczej dowodził gen. Józef Bem. Styka szybko znalazł grupę chętnych do współpracy artystów i wraz z nimi wykonał dzieło.
   Panoramę oglądały tłumy, eksponowano ją we Lwowie, w Budapeszcie i Warszawie. Zbierała entuzjastyczne recenzje. I nagle autor podjął decyzję o pocięciu płótna na wiele fragmentów. Przypomnijmy - obraz mierzył 120 metrów w obwodzie i miał wysokość 15 metrów. Fragmenty zostały rozsprzedane. Od tamtego momentu minęło dziewięćdziesiąt lat.
   Od blisko 20 lat Alicja Majcher-Węgrzynek prowadzi poszukiwania, docierając do właścicieli skrawków Panoramy w kraju i za granicą. Zidentyfikowano 26 obrazów. Muzeum zebrało niemały zbiór - jedenaście płócien. Całość prezentowano w tarnowskim Ratuszu. Wystawa stała się wydarzeniem kulturalnym. Muzeum postanowiło ponownie udostępnić widzom obrazy. W tarnowskim Ratuszu można oglądać 11 fragmentów Panoramy Siedmiogrodzkiej, w tym jeden ze zbiorów prywatnych.
   Wystawę uzupełniają oleodruki wydane na Węgrzech z okazji wystawy w 1898 r., które dzisiaj są bezcennym źródłem informacji o dziele. W centralnej części obrazu rozpoznajemy pierwszoplanowych bohaterów bitwy - gen. Józefa Bema i węgierskiego poetę Sandora Petofiego.
   Nowością w zbiorach tarnowskiego Muzeum jest oryginalny plakat wydany w 1898 r. z okazji wystawienia Panoramy Siedmiogrodzkiej w Budapeszcie. Plakat zakupiono od kolekcjonera w Stanach Zjednoczonych. Wizerunek całej Panoramy można obejrzeć na wystawie w formie miniaturowej ( w porównaniu z oryginałem) reprodukcji.
   W br. mija 210 rocznica urodzin tarnowianina Józefa Bema. Z tej okazji w Polsce i na Węgrzech odbędzie się wiele uroczystości. Tarnowski zbiór "skrawków" Panoramy zostanie wyeksponowany w Sibiu, znajdującym się dzisiaj po rumuńskiej stronie. TEKST kis, FOT. Topol**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski