Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obrazy płomieniem malowane

AN
SZTUKA. Jerzy Wroński, artysta związany z Grupa Krakowską, prezes Grupy w latach 1979-95, pedagog w tym roku obchodził 80. urodziny.

Wystawa Jerzego Wrońskiego w Nowohuckim Centrum Kultury

Spotkanie z dokonaniami artystycznymi twórcy poszukującego, eksperymentującego przygotowała galeria Nowohuckiego Centrum Kultury, gdzie od wczoraj można oglądać obrazy-reliefy, akwarele metamorficzne i kopciogramy, czyli wybór prac od lat 60. po cykl wciąż nie zamknięty.

Nie przypadkiem ta wystawa, największa od wielu lat, przeglądowa prezentacja dorobku Jerzego Wrońskiego, odbywa się w nowohuckiej galerii. Otóż w latach 50., pod koniec studiów, młodzi artyści (Danuta i Witold Urbanowiczowie, Julian Jończyk, Janusz Tarabuła, Jerzy Wroński) założyli Grupę Nowa Huta, która wkrótce wpisała się bardzo poważnie w polskie malarstwo materii. Wkrótce Grupa Nowa Hura została w całości zaproszona do elitarnej Grupy Krakowskiej.

Obrazy-reliefy, autorska propozycja Jerzego Wrońskiego w obrębie malarstwa materii, chronologicznie otwierają nowohucką wystawę. Są - podobnie jak cała twórczość tego artysty - opanowywaniem żywiołów. Dwa ważne, a z natury przeciwstawne, ogień i wodę artysta zaprzągł w służbę sztuce.

Obrazy z lat 60. to prace na płytach pilśniowych, w których autor kształtował podobrazie działając płomieniem palnika. Działanie ognia na łatwopalny materiał nie do końca daje się zaprogramować i opanować; artysta przyjął akceptowanie głębokiego rysunku ogniem i budowania na nim warstwy malarskiej. W akwarelach, malowanych małymi gąbkami używanymi w walkach do zakręcania włosów, woda, choć oszczędnie używana, ma udział większy niż zwyczajowo w tej technice malarskiej. Kopciogramy to znów ogień: małe szybki szklane, na które po zmoczeniu ich, zaczyna się działanie płomienia świecy; tak powstaje klisza, która - fotograficznie powiększona - staje się obrazem.

Wystawa będzie czynna do 19 grudnia. (AN)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski