Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obrona Częstochowy kontra globalne trendy

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Często słyszymy o mentalnej bliskości Małopolski i Bawarii. Oba regiony oparte są na tradycji – i rodzinie. Wyróżniamy się tym na tle reszty kraju, zwłaszcza stolicy. Tak po prawdzie, to chcielibyśmy pójść w ślady Bawarii, która w wyniku niemieckiego cudu gospodarczego lat 50. wyrosła na potęgę przemysłową o globalnym zasięgu.

Jesteśmy na dobrej drodze. A skutki uboczne? Weźmy opisywany przez socjologów syndrom chłopa. Na fali emancypacji lat 50., a zwłaszcza 60., miliony kobiet uciekło z bawarskiej wsi do miast. Miejscowi rolnicy bez skutku szukali żon. Wreszcie zaczęto dla nich sprowadzać kobiety z Azji, m.in. Filipin, bo wykształcona Helga takiego Niemca nie chciała. Ambitne Małopolanki, o czym piszemy od paru tygodni, zachowują się dziś bliźniaczo. Przypadek? Skąd!

Prof. Józef Pociecha, nestor demografii, zwraca uwagę, że w nauce tej mówi się od dłuższego czasu o trendzie przeciwnym do ruchu wskazówek zegara: pewne procesy zachodzą w Skandynawii, stamtąd przez północne Niemcy wędrują na zachód Europy, potem na południe i dalej do Europy Środkowej i Wschodniej. Jeśli coś dzieje się w Szwecji i Norwegii, to prędzej czy później, via Francja, Włochy i Austria dotrze nad Wisłę.

SZCZEGÓŁY W ARTYKULE: POLKA SZUKA MĘŻA, A KANDYDACI CORAZ MNIEJ ATRAKCYJNI DLA NIEJ

Opisane dziś przez nas zjawiska – spadek liczby małżeństw, erupcja rozwodów, ekspansja związków nieformalnych i dzieci z takich związków, wreszcie drugie, trzecie i czwarte małżeństwa z pociechami z kolejnych związków, tworzące tzw. patchworki, pokręcone ludzkie „dzieła” pozszywane z wielu kawałków – mocno przeorały struktury społeczne na Zachodzie. Nas też już nieźle zmieniły. Czy da się je zatrzymać lub odwrócić? Próbowali Hiszpanie, próbowali Włosi, próbowali równie religijni jak my Irlandczycy. Nie powstrzymali, więc i u nas pewnie będzie podobnie.

Z ich doświadczeń wynika, że promując i wspierając rodzinę, lepiej nie poprzestawać na obronie Częstochowy, ale też uczyć się na dobrych praktykach i błędach innych.

ZOBACZ KONIECZNIE:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski