Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obrona przed inwazją śmieci

TYM
Kraków tonący w śmieciach? Bez przygotowania odpowiedniej strategii pozbywania się odpadów takie zagrożenie w najbliższych latach byłoby bardzo realne. W celu zapobieżenia tego typu problemom rozpoczęto prace związane z przygotowaniem "Programu ochrony środowiska i stanowiącego jego element Planu Gospodarki Odpadami dla Krakowa na lata 2004-07 oraz w perspektywie na lata 2008-11". Wczoraj wstępne założenia programu do społecznej konsultacji przedstawiła firma Lemtech Konsulting, która - po wygranym przetargu - wykonuje go na zlecenie Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UMK.

Selekcja, sortowanie, likwidacja

   _- Przy obecnym systemie gospodarowania odpadami składowisko Barycz wypełni się do 2012-14 r. Budowa nowego składowiska w Krakowie lub w najbliższym otoczeniu miasta jest praktycznie niemożliwa. Nie można liczyć też na to, że odpady z Krakowa będą przyjmować składowiska spoza miasta. Kraków sam musi się bronić przed inwazją śmieci. W przyszłości najlepszym rozwiązaniem problemu będzie więc budowa spalarni. Może ona powstać na poprzemysłowym obszarze Huty T. Sendzimira. Budowę takiego obiektu, by zdążyć na czas, powinno się rozpocząć w 2006 r. Koszt inwestycji szacuje się na około 200 mln zł. Trzeba też mieć na uwadze, że eksploatacja spalarni jest dużo droższa od utrzymania składowiska. Wiąże się to z obarczeniem mieszkańców miasta dodatkowymi kosztam, i związanymi z likwidacją odpadów. Musimy poradzić sobie również z ich selekcją i segregacją, która powinna sięgać 30 procent, a nie - jak obecnie - zaledwie 0,5 procent - _mówił Zbigniew Grabowski z Politechniki Krakowskiej, który jest konsultantem ds. tworzenia planu gospodarki odpadami dla miasta Krakowa.
   Obecnie w naszym mieście na składowisko Barycz kierowane około 170 tys. ton odpadów. Pozostała ilość (około 50 tys. ton) trafia na składowiska poza rejonem Krakowa oraz na dzikie wysypiska. Zasadniczym założeniem planu gospodarki odpadami jest maksymalne ograniczenie ilości odpadów wywożonych na składowisko Barycz, dla wydłużenia czasu jego eksploatacji. Do najważniejszych elementów planu, oprócz powstania spalarni, autorzy opracowania zaliczyli: objęcie zbiórką odpadów wszystkich właścicieli nieruchomości (m.in. powstanie centralnych punktów selektywnej zbiórki odpadów), budowę 2 sortowni (na terenie Huty T. Sendzimira i na składowisku Barycz), funkcjonowanie kompostowni odpadów organicznych (istniejącej w Płaszowie, budowanej w Baryczy oraz ewentualnie - planowanej na Prądniku). Bierze się również pod uwagę tworzenie zakładów wykorzystania odpadów budowlanych (obecnie funkcjonuje Madrohut), a także zakładów demontażu odpadów wielkogabarytowych (pierwszy powstaje już na terenie bazy MPO).
   Uczestnicy konsultacji sugerowali m.in. stworzenie obszernego programu selekcji odpadów w szkołach. Przedstawiciel Straży Miejskiej proponował też, by firmy zajmujące się wywozem śmieci udostępniały listę swoich klientów. Jego zdaniem dzięki temu Straż Miejska (ma ona możliwość skontrolowania jedynie 13 tys. nieruchomości rocznie) mogłaby ustalić, kto podrzuca śmieci sąsiadom albo wyrzuca je na dzikie wysypiska.
   Wersję roboczą Programu Ochrony Środowiska i Planu Gospodarki Odpadami dla Krakowa firma Lemtech Konsulting ma przekazać miastu na koniec kwietnia. Przygotowana długoterminowa strategia dla poprawy stanu środowiska do 2011 r. obejmować będzie m.in.: ochronę wartości przyrodniczych i krajobrazowych, ochronę i rozwój zieleni oraz gleb i powierzchni ziemi oraz gospodarkę leśną i surowcami mineralnymi. Program ma pozwolić na spełnienie standardów w zakresie: jakości wód powierzchniowych i podziemnych, ochrony przed powodzią i innymi klęskami żywiołowymi, gospodarowania odpadami, jakości powietrza atmosferycznego, hałasu (drogowego i przemysłowego), oddziaływania pól elektromagnetycznych, zapobiegania i likwidacji skutków poważnych awarii przemysłowych. W ramach prac nad programem została także przygotowana ankieta dla mieszkańców miasta Krakowa, którzy mogą się w niej wypowiedzieć m.in. na temat skali zagrożenia dla środowiska naturalnego w naszym mieście.
(TYM)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski