MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Obrona Terytorialna idzie na cyberwojnę. Trwa budowa 100-osobowego oddziału specjalnego

Piotr Subik
Piotr Subik
Zespół Działań Cyberprzestrzennych powstaje w strukturach Wojsk Obrony Terytorialnej. Wzorujemy się w tym względzie na amerykańskiej Gwardii Narodowej.

Zespół składał się będzie ze 100 osób. 90 proc. z nich to będą ochotnicy pełniący terytorialną, czyli czasową służbę wojskową. Co trzecie miejsce w zespole przeznaczono dla szeregowych. Najpierw powstanie taki oddział na szczeblu centralnym, a później kolejne na szczeblach regionalnym i wojewódzkim.

Cyberkomponent - podobnie jak całe WOT - budowany jest na zasadzie łączenia ekspertów z młodymi talentami.

W Rząsce przysięgali terytorialsi z Małopolski. "Zawsze goto...

- Do grupy ekspertów trafią osoby doświadczone, które na co dzień pracują na przykład w firmach informatycznych i chciałyby pomagać w zapewnianiu bezpieczeństwa państwa. Do grupy talentów wejdą zaś „młode gwiazdy”, wyszukane przez wojskowych head hunterów. Ludzie osiągający nieprzeciętne wyniki, absolwenci olimpiad, najlepsi uczniowie techników informatycznych - wylicza ppłk Marek Pietrzak z Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak dodaje, ci drudzy dzięki służbie będą mogli liczyć na stypendia, dofinansowanie studiów, szkolenia itp.

Co ważne, w rekrutacji do cyberkomponentu mniejsze znaczenie będzie miała sprawność fizyczna. W niektórych, uzasadnionych przypadkach, selekcja fizyczna może zostać całkowicie pominięta.

Małopolska. Wojsko weszło do akcji! Terytorialsi walczą z po...

Szkolenie cyberkomponentu WOT ma mieć trzy etapy. W pierwszym roku członkowie zespołu będą poddani weryfikacji przez służby, a szkolenie będzie dotyczyło sieci komputerowych, inspekcji, zasad cyberbezpieczeństwa. W drugim roku prowadzone będą kursy specjalistyczne, a w trzecim zaawansowane wojskowe szkolenia specjalistyczne.

Pomogą w tym standardy wypracowane w Gwardii Narodowej USA. - Pierwsze szkolenia ochotników, którzy nie są jeszcze naszymi żołnierzami odbędą się na przełomie lipca i sierpnia i zakończą się przysięgą wojskową - dodaje ppłk Pietrzak.

Przysięga Wojsk Obrony Terytorialnej w Rząsce [ZDJĘCIA]

Po wyszkoleniu zadaniem cyberżołnierzy WOT będzie m.in. wspieranie w zabezpieczeniu przed atakami z sieci infrastruktury lokalnej administracji, zakładów o znaczeniu strategicznym itp. Powstanie również zespół ds. prawa technicznego i informatycznego.

WIDEO: “Hulajnogi elektryczne będą traktowane jak rowery”. Ministerstwo infrastruktury przedstawiło projekt regulacji

Źródło: TVN24/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski