Obrona uchwały antysmogowej

Grzegorz Skowron
fot. Wojciech Matusik
Ekologia. Urząd Marszałkowski odwołał się od wyroku kwestionującego wprowadzenie zakazu palenia węglem w Krakowie. Spór może skończyć się w Trybunale Konstytucyjnym. A na rozstrzygnięcie trzeba poczekać nawet do 2018 r. Wtedy zakaz dla węgla zacznie obowiązywać.

Czy sejmik miał prawo wprowadzić zakaz stosowania węgla jako paliwa do pieców w gospodarstwach domowych i firmach? Wojewódzki Sąd Administracyjny orzekł, że nie. Urząd Marszałkowski jest innego zdania, dlatego odwołał się od tego orzeczenia do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

- Mamy bardzo duże szanse na wygraną - przekonuje Piotr Malaga, radca prawny Urzędu Marszałkowskiego.

Skargę kasacyjną złożyło również stowarzyszenie Krakowski Alarm Smogowy, które lobbowało za wprowadzeniem zakazu dla węgla. Jak głosi komunikat KAS, działania prawne podjęto "w trosce o prawo Obywateli do bytowania w środowisku naturalnym niezagrażającym ich życiu".

Zarówno urzędnicy, jak i ekolodzy nie zostawiają suchej nitki na wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Przypomnijmy, że uznał on, iż sejmik przekroczył swoje kompetencje wprowadzając zakaz palenia węglem, a ponadto nie wskazał adresata, do którego skierowano restrykcyjne przepisy.

- Jeśli obowiązuje zakaz palenia w budynkach, to kogo on dotyczy? Wszystkich, nie trzeba nikogo jednoznacznie wskazywać. Tak samo jest z zakazem palenia węglem w Krakowie, który nie obejmuje tylko podmiotów wskazanych w uchwale sejmiku - tłumaczy Piotr Malaga.

Zasadniczy spór dotyczy jednak tego, czy sejmik mógł w ogóle wprowadzić zakaz palenia węglem. Według WSA radni nie powinni podejmować uchwały, która dzieli podmioty na objęte zakazem i te, których on nie dotyczy, bo to łamie konstytucyjną zasadę równości. Urzędnicy marszałka w skardze kasacyjnej podkreślają jednak, że nie doszło do takiego zróżnicowania, bo zakazem nie są objęte tylko podmioty, które mają specjalne pozwolenia na emisję gazów lub pyłów.

- Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w sposób nieuzasadniony oraz bezpodstawny dopuścił się zawężenia ustawowych kompetencji sejmiku województwa. W konsekwencji odebrano władzom lokalnym ustawowe narzędzie służące bezpośredniej oraz koniecznej ochronie najcenniejszych, nie tylko konstytucyjnie, wartości w postaci życia i zdrowia mieszkańców Krakowa - dodaje Ewa Lutomska z KAS.

Walka na argumenty o utrzymanie zakazu palenia węglem, który nadal obowiązuje (bo wyrok WSA jest nieprawomocny) potrwa kilka lat. Na orzeczenie NSA trzeba poczekać nawet od 1,5 roku do 2 lat, tyle średnio trwa rozpatrywanie skarg kasacyjnych.

Jeśli Naczelny Sąd uchyli wyrok niższej instancji, to zakaz nadal będzie obowiązywać. - A jeśli podzieliłby argumentację Wojewódzkiego Sądu, to powinien skierować pytanie do Trybunału Konstytucyjnego, bo przecież kwestionowana jest konstytucyjność przepisu z ustawy o ochronie środowiska dająca sejmikowi możliwość wprowadzenia zakazu palenia węglem - twierdzi radca prawny Urzędu Marszałkowskiego.

Na rozpatrzenie sprawy w Trybunale Konstytucyjnym też czeka się około dwóch lat. Spór o to, czy sejmik miał prawo wprowadzić zakaz dla węgla może się więc skończyć pod koniec 2018 r. A uchwała antysmogowa wprowadza ten zakaz od września 2018 roku. Do tego czasu powinny być zlikwidowane wszystkie piece węglowe w Krakowie i nawet jeśli okaże się, że zakaz był wprowadzony bezprawnie, nikt nie będzie wracał do starych palenisk.

Spory prawne nie wstrzymują działań zmierzających do likwidacji pieców węglowych. W najbliższych latach na działania proekologiczne związane z ograniczeniem emisji zanieczyszczeń do powietrza będzie w Małopolsce prawie 300 mln euro z unijnych funduszy. Z tego 90 mln euro sfinansuje bezpośrednio wymianę starych palenisk węglowych na ogrzewanie niskoemisyjne.

Poza tym, samorząd województwa zabiega o zmianę przepisów ustawowych w zakresie wprowadzania zakazu palenia węglem. Chce namówic posłów, by dali sejmikowi prawo do zakazu stosowania węgla najgorszej jakości.

Komentarz
Stosowanie kruczków prawnych zwykle jest krytykowane. W przypadku walki o czyste powietrze w Krakowie decyzja o wejściu na drogę długiego sporu sądowego zasługuje chyba na pochwałę. Głównie dlatego, że będzie skuteczna, choć niekoniecznie w sensie prawnym.

Przypomnijmy, że wprawdzie zakaz palenia węglem został zakwestionowany przez Wojewódzki Sąd Administracyjny, ale nadal obowiązuje. I będzie tak, dopóki nie zapadnie prawomocne orzeczenie. Na takie trzeba czekać długo, może nawet dłużej niż zastosowanie całkowitego zakazu dla węgla. I nawet gdy za kilka lat okaże się, że jednak radni sejmiku przekroczyli swoje kompetencje, to będzie już po sprawie. Albo przynajmniej problem pieców węglowych w mieście nie będzie już tak poważny jak teraz.

Wrócą handlowe niedziele?

Wideo

Komentarze 13

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

50+

Mam 703 zl renty,mieszkam w nieocieplonym i starymi oknami domu po moich rodzicach.Pytam szanowne wladze w krakowie czy ktos mi podlaczy gaz za darmo od sasiada ktory mieszka 10 m odemnie.Niestac mnie na takie wydatki bo na leki wydaje niemalo.do tej pory jakos sobie radzilem ale teraz to czarno widze.Czy kogos to z wladz obchodzi?Nie sadze,a sa napewno ludzie biedniejsi odemnie.Postawili nas pod sciana zabraniajac palenia weglem a mieszkam na peryferiach miasta 2km od granicy Krakowa,no coz ale to juz Krakow.Dosamochodow sie doczepcie urzedasy.

k
krk

Ja też mam gdzieś, że ty masz gdzieś tego emeryta. Może mi się podoba smog i zanieczyszczenie i mam gdzieś że ty się trujesz. Możesz umrzeć na raka i będę miał to gdzieś.

j
jest

głębszy, bo jest jeszcze kwestia izolacji budynków. CO z tego że zamienimy węgiel na gaz? Ok, nie ma dymu z węgla, ale trzeba płacić za gaz. Koszty ogrzewania gazowego są wysokie. Zatem z naszych podatków będzie sporo pieniędzy szło w komin. Szczerze mówiąc, nie wiem czemu się ludzi nie przesiedla? Zbudować również z publicznej kasy dla tych których można blok, nowoczesny, energooszczędny, przesiedlić a stare burzyć nie wszystko to zabytek.

60+

Może trzeba przyswoić pkt 1 art 32 Konstytucji RP ? Tych z Wieliczki, Skawiny i innych gmin wysłać "do gazu" zaś Kraków zieloną wyspą? Tam też żyją dzieci i też są zatruwani.
Co Pan Radca zrobił widząc rażące naruszanie przez swych szefów pkt 1,2 i 4 art 74 tejże ustawy zasadniczej? Kurczowo trzymał się stołka?
Smog krakowski ma swoją historię i swych ojców chrzestnych - popadli w amnezję i nie pamiętają. Za parę tygodni ustaną emocje wyborcze i wszystko wróci do normy.Będzie bicie piany, wyrzuci się w błoto ileś milionów, ktoś zarobi - inny straci.
Problemem jest to, że sprawa ta przerasta naszych zarządców.
Czy znajdzie się odważny i zleci poważnej firmie ocenę aktualnie obowiązującego programu ochrony powietrza? Wniosek może być tylko jeden - wyrzucić do kosza,
Do miasta wjeżdża codziennie ok 150000 (sto pięćdziesiąt tysięcy!) samochodów.Żeby uzyskać efekt odczuwalny należy nie mniej niż 50 % zatrzymać na rogatkach. Budowa P^R na Czerwonych Makach o pojemności 200 !! samochodów jest kpiną i pokazuje podejście do problemu przez nasze władze.

m
mieszkaniec

Mam gdzieś to co musi pan pogasić. Trzeba było starać się o lepszą pracę jak był pan aktywny zawodowo albo odkładać. To, że jest pan niezaradny życiowo nie daje panu prawa do tego żeby mnie truć!

o
obserwator

ingerencja miasta w inwestycje? śmiech na sali. Mam to za sobą / jw / i teraz jest jeden problem - jak oszczędzać co jeszcze pogasić aby z emerytury opłacić rachunek za prąd.

o
obserwator

w pobliżu - brak gazu i MPECu - pozostaje prąd. Opłata za zwiększenie mocy 700 zł, przyłącz siły na zewnątrz 2500 zł, okablowanie wewnątrz 2500 zł,piece z montażem 10000 zł, płyta do gotowania 1200 zł, remont mieszkania po okablowaniu - to ponad 20 000 tys. Dopłata za moc grzejną 9800 - czy ktoś chce podyskutować o czystym powietrzu z mieszkańcem ze szarej strefy.

n
nieomylny

Dofinansujcie ludziom piece gazowe to komornik je po roku zabierze.
Podłączcie do MPECu domy i niech koszt ogrzewania będize taki sam (lub niższy) jak węglem, a ludzie ustawią się w kolejkach do przyłączy, bez dofinansowania. Bo nikomu nie chce się zimą dymać do kotłowni i dowalać do pieca. Ale nie róbcie z ludzi debili. Wiemy ile kosztuje gaz i jest to paliwo ryzykowne. Bardziej niebezpieczne jest wręcz uzależnienie się od gazu, niż pył z węgla. (metafora)

R
R

To co ważniejsze, kolejny stadion, olimpiada itp fajerwerki czy czyste powietrze? Podusimy się żywcem. Dla prezydenta masta to powinien być priorytet zapewnienie czystego powietrza. Powinno się zmobilizować mieszkańców do sadzenia drzew. Nic się nie robi w tej materii, tylko puste gadanie.
PS organizacja masowych imprez typu maraton, czy inne biegi to kpina i narażanie na choroby jej uczestników. Ważniejszy pijar i reklama, że coś się robi nie zważając na koszty zdrowotne.

m
mik

musi wejść zakaz palenia węglem,bo za kilka lat się podusimy.ale musi być ingerencja miasta w inwestycje związane ze sposobem ogrzewania mieszkań.

e
ekoista -

Rola zieleni w walce o czyste powietrze jest nie doceniana w Krakowie. Kurz i pył opadając na zabetonowane powierzchnie, dopóki nie spłucze to deszcz, zalega i wznosi się do góry. Tymczasem pomóc mogą powierzchnie trawiaste, czy z roślinnością okrywającą powierzchnię ziemi. Dlatego powinno być dużo więcej terenów trawiastych w Krakowie, pnączy, i bluszcza pospolitego, zielonego - cały rok. Bluszcz pospolity (hedera helix), ma przeogromne możliwości pochłaniania, i neutralizowania szkodliwych substancji. Został zakwalifikowany przez agencję kosmiczną NASA razem z trawami do roślin najbardziej przydatnych w kosmosie, na stacjach kosmicznych a być może nawet jako rośliny pionierskie w bazach na innych planetach.

Dlatego trzeba te rośliny wprowadzać masowo w Krakowie, na pewno odczuwalnie poprawią wtedy jakość powietrza. Zwłaszcza trzeba przywrócić do życia zabetonowane niepotrzebnie powierzchnie, zbyt szerokie chodniki, torowiska tramwajowe zabetonowane i z tłuczniem - zazielenić, ściany obsadzić pnączami, ogrodzenia, mury i dachy nowych budynków - obowiązkowo. Jest parę pozytywnych przykładów w Krakowie, ale to za mało - to powinno mieć charakter powszechny i masowy, a szczególnie Władze Krakowa powinny się w proces zazielenienia miasta włączyć i docenić wartość zieleni w poprawie krakowskiego powietrza.

B
Bocian

Przybędę do Krakowa "z wiosną"! Póki co, ..., .

o
okszo

Jeżdżę na rowerze dwa razy w tygodniu na kopiec Piłsudskiego , przez cały rok drogą wzdłuż Wisły. zimą jest tak że czuć jak wdycha się pył z pieców, a po powrocie polar śmierdzi jakbym pracował w kotłowni. Ja rozumiem że niektorych ludzi nie stać na wymianę , i dlatego Kraków zamiast pieniędzy na Straż Miejską która g..no robi
powinien dofinansowac w 90% wymianę.
Czy radni nie rozumieją na czele z prezydentem że to nasze dzieci się trują

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3