- Mamy ponad 300 rekonstruktorów. A liczymy tylko ludzi walczących, bo w obozowisku są jeszcze kobiety i dzieci - mówi Piotr Dusza, dowódca Podolskiego Regimentu Odprzodowego oraz Korpusu Artylerii Zamku Tenczyn. To jego stowarzyszenie oraz Fundacja New Era Art organizowały inscenizację obrony zamku. Przygotowania trwały pół roku.
Komentatorem opowiadającym historię tej bitwy był Tomasz Wolski "Smok" z ugrupowania Swawolna Jednostka Wspierająca św. Jerzy. - Wszystko zaczęło się od tego, że Szwedzi chcieli zdobyć skarby koronne, a krążyła plotka, że marszałek wielki koronny Jerzy Lubomirski ukrył je w zamku Tenczyn. Tymczasem skarbiec był w Starej Lubowli - przypomina Tomasz Wolski.
Szwedzi oblegali zamek Tenczyn przez rok. Nie zdobyli go. Po obronie załoga miała wyjść honorowo z twierdzy, ale Szwedzi nie dotrzymali słowa i wymordowali wszystkich. Skarbów nie znaleźli i z zemsty zamek spalili.
Przy okazji obrony zamku rekonstruktorzy prezentowali obozowiska przed zamkiem. Przygotowali pokazy musztry, prezentację broni oraz atrakcje dla dzieci.
Otwarcie sezonu na zamku Tenczyn w Rudnie [ZDJĘCIA]
FLESZ - Nieudane wakacje? Masz prawo do reklamacji!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?