Obrońca Sandecji gra z reprezentacją na Mistrzostwach Europy. Ma pozytywny charakter i jest pracowity

Remigiusz Szurek
Piotr Kowalik z Sandecji wystąpił jak na razie w jednym meczu tegorocznych Mistrzostw Europy, z nim w składzie Polacy przegrali z Walią 0:3, ale i tak mieli już wcześniej zapewniony awans do ćwierćfinału z 1. miejsca w grupie PZPN, Łączy nas Piłka Facebook
Piotr Kowalik z Sandecji Nowy Sącz wraz z Reprezentacją Polski występuje właśnie na Mistrzostwach Europy U17 na Węgrzech. 16-letni wychowanek „Dumy Krainy Lachów” grający na pozycji obrońcy awansował z Biało-Czerwonymi do ćwierćfinału imprezy. Ten mecz już w sobotę, a rywalem Polaków będą Serbowie.

Mierzący 190 cm wzrostu Kowalik debiutował w kadrze 5 lutego br, gdy Polacy zmierzyli się z Norwegią. W tej towarzyskiej potyczce górą byli nasi piłkarze triumfując 3:2, utalentowany sądeczanin rozegrał 20 minut zastępując na murawie Dominika Szalę z Górnika Zabrze. Później przyszły jeszcze występy z Belgią (90 minut, 5:0) oraz Szwecją (5:2, 29 minut).

We wtorek 23 maja Kowalik otrzymał od trenera Marcina Włodarskiego szansę występu w ostatnim meczu grupowym przeciwko Walii i tym samym zadebiutował w reprezentacyjnym meczu o punkty. Nasz obrońca zanotował pełny występ, ale z pewnością nie może go zaliczyć do udanych. Polacy stawiani w tym spotkaniu w roli faworyta, ale już z pewnym awansem do ćwierćfinału, zostali rozbici przez młodych Walijczyków 3:0 – wszystkie trzy gole padały w ostatnich minutach. Przed starciem z Polską gracze Craiga Knighta przegrali dwa mecze, zaś piłkarze znad Wisły, ale bez Kowalika w składzie, rozbili Irlandię 5:1 i Węgrów 5:3.

W sobotę Polska zagra w ćwierćfinale z Serbią – początek meczu o godz. 15.

Rozwój krok po kroku

Już we wrześniu 2021 roku informowaliśmy, że Kowalik reprezentujący wówczas Akademię Sandecja, otrzymał powołanie do reprezentacji Polski w kategorii U16 (konsultacja szkoleniowa). Utalentowanego gracza chwalił jego wieloletni szkoleniowiec z akademii Jerzy Czernecki.

- Miałem okazję pracować z Piotrkiem przez kilka lat. Wyróżnia go taki pozytywny charakter, jest zdeterminowany i pracowity. Do wszystkiego dochodzi pracą. Mam nadzieję, że będzie otrzymywał kolejne powołania do reprezentacji – przyznał w rozmowie z „Gazetą Krakowską” trener Czernecki.

Jak dodał szkoleniowiec właśnie dla takich chwil pracują trenerzy.

- Miło jest czytać takie informacje, oglądać swojego zawodnika w narodowych barwach. Liczę na wiele kolejnych pozytywnych chwil z Piotrkiem w reprezentacji – dodał Jerzy Czernecki.

Kibic Sandecji po spadku do 2. ligi mówi wprost: zespół prędko się nie podniesie