18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Obwarzanek krakowski pod unijną ochroną

GEG
Fot. Anna Kaczmarz
Fot. Anna Kaczmarz
PRODUKTY REGIONALNE. Prawo do wypieku przypominającego pierścień i posługiwania się pełną nazwą "obwarzanek krakowski" będą mieć tylko piekarze z Krakowa oraz powiatów krakowskiego i wielickiego, którzy otrzymają certyfikat .

Fot. Anna Kaczmarz

Produkty regionalne

Wczoraj w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej ukazało się rozporządzenie dotyczące wniosku o rejestrację obwarzanka krakowskiego jako produktu regionalnego objętego unijną ochroną. Jeżeli w ciągu pół roku nikt nie zgłosi zastrzeżeń, popularny w Krakowie pierścień zostanie zarejestrowany przez UE jako "chronione oznaczenie geograficzne".

- Kiedy nazwa "obwarzanek krakowski" zostanie zarejestrowana będą mogli się nią posługiwać się jedynie producenci, którzy przestrzegają określonych wymogów dotyczących produkcji - podkreśla Julita Dąbrowska z IJHARS. - Będą to ci producenci, którzy wystąpili z wnioskiem o przeprowadzenie odpowiedniej kontroli i pomyślnie ją przejdą. Otrzymają wtedy świadectwo jakości (wydawane przez wojewódzkiego inspektora jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych) lub certyfikat zgodności (wydawany przez upoważnioną jednostkę certyfikującą). Julita Dąbrowska przyznaje, że może dojść do sytuacji, w której jakaś piekarnia nie będzie miała certyfikatu, ale będzie posługiwała się nazwą "obwarzanek". - Świadectwa upoważniające do produkcji rogala świętomarcińskiego otrzymało w ubiegłym roku ok. 120 producentów. Gdy byliśmy w Poznaniu 11 listopada, inni sprzedawali po prostu rogale, bo i tak taka nazwa jest tam jednoznacznie kojarzona z rogalem świętomarcińskim - przypomina Julita Dąbrowska.

- Nie wierzę, by ktoś zdecydował się na posługiwanie się nazwą obwarzanek, bo jest on jednoznacznie kojarzony z Krakowem, ale tak naprawdę będzie to można sprawdzić dopiero w praktyce - mówi Kazimierz Czekaj, piekarz z Zabierzowa, który bardziej obawia się, że jakiś kraj wniesie sprzeciw wobec rejestracji obwarzanka.

Pierwsze wzmianki o tym wypieku można znaleźć w rachunkach dworu króla Władysława Jagiełły i królowej Jadwigi. W 1611 r. cech piekarzy miał prawo decydowania o tym, kto może produkować obwarzanki, po 1802 r. producentów losowano, ale 50 lat później obwarzanki mógł wytwarzać każdy piekarz. Jeszcze po II wojnie obwarzanki sprzedawano z koszy wiklinowych, obecnie sprzedawany jest głównie z wózków.

(GEG)

Obwarzanek krakowski

Kształt: owalny z otworem w środku; faktura: sploty w formie spirali; średnica: od 12 do 17 cm; grubość splotu: od 2 do 4 cm; waga: od 80 do 120 g; kolor: od jasnozłocistego do jasnobrązowego z wyraźnym połyskiem; dekoracje: sól, sezam, mak, czarnuszka, posypka ziołowa, mieszanka przypraw. To tylko część wymagań, jakie powinien spełniać obwarzanek krakowski. Kiedy zostanie on objęty unijną ochroną, każdy produkt niezgodny z tymi wymaganiami nie będzie mógł nosić nazwy obwarzanek krakowski. Obecnie każdego dnia sprzedaje się w Krakowie i okolicach ok. 150 tys. obwarzanków. Czy po zarejestrowaniu tradycyjnego wypieku przez Unię Europejską ta liczba nie zmniejszy się? (GEG)

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie