Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obwarzanki na drzewach, czyli wyjątkowy zwyczaj na półpoście u podnóża zamku Tenczyn

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Obwarzanki na drzewach - wyjątkowy zwyczaj na półpoście w okolicy zamku Tenczynek
Obwarzanki na drzewach - wyjątkowy zwyczaj na półpoście w okolicy zamku Tenczynek zbiory Moniki Dudek
Półpoście - to czas w połowie Wielkiego Postu dobrze znany w Rudnie i kilku innych wioskach powiatu krakowskiego. Tu kobiety pieką wieczorem lub o świcie wieszają na drzewach obwarzanki, aby znalazły je dzieci i osłodziły sobie czas postu. W Rudnie mówią, że obwarzanki pieką kawki w ruinach zamku Tenczyn.

Półpoście

Półpoście zwane też śródpościem wypada w środę po trzeciej niedzieli Wielkiego Postu. W tym roku właśnie, dzisiaj w Rudnie na drzewach wisiały obwarzanki.

Jak dowodzi Monika Dudek, etnolożka, regionalistka, dyrektorka Muzeum Etnograficznego w Krakowie - zwyczaj wieszania obwarzanków jest znany nie tylko w Rudnie, ale także w innych miejscowościach m.in.: Tenczynku, Zalasiu, Sance, Grójcu oraz Alwerni, Rybnej i Czernichowie.

Darcie pierza w Zielonkach. W Izbie Regionalnej odtwarzają dawny zwyczaj ludowy

Zapustne darcie pierza. W Zielonkach wracają do starych, lud...

Obwarzanki zazwyczaj są z ciasta drożdżowego, półkruchego. Kobiety z kilku wiosek gminy Krzeszowice podkreślają, że dawniej mówiono, że post się waży - przechodzi na druga połowę. Wtedy najczęściej późnym wieczorem piekły obwarzanki, lekko słodkie ciastka z dziurką.

Jedni mówią, że te obwarzanki pieką anioły, inni - głównie ci, którzy mieszkają w najbliższej okolicy zamku Tenczyn w Rudnie -przekonują, że to robią kawki.

- Dla mnie już na zawsze kawki, bo to one co roku, z wtorku na środę, po trzeciej niedzieli postu, przynoszą obwarzanki i zawieszają dzieciom na drzewach w Rudnie, rodzinnej miejscowości mojej babci i mamy. Kilkadziesiąt lat temu robiono to, by osłodzić najmłodszym trudny czas postu, a jednocześnie przednówka - tłumaczy etnolożka i regionalistka Monika Dudek.

Gospodynie z Rudna i Zalasu zwracają uwagę na to, że obwarzanki były osłodą i pociechą dla dzieci, bo osłodziły im dawniej bardzo rygorystyczny czas postu. A szukanie tych obwarzanków po drzewach i krzewach w ogródkach oraz na podwórkach było dodatkową frajdą.

Podziemny Wawel jeszcze w tym roku!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski