Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obwodnica Skawiny ma być gotowa w 2020 roku. Umowa na ostatni odcinek została podpisana

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Obecnie auta zjeżdżają z obwodnicy na rondzie przy ul. Energetyków
Obecnie auta zjeżdżają z obwodnicy na rondzie przy ul. Energetyków Fot. Barbara Ciryt
Za dwa lata będzie można przejechać całą obwodnicą Skawiny - zapowiadają samorządowcy. Wczoraj marszałek Jacek Krupa przekazał burmistrzowi Skawiny Pawłowi Kolasie umowę na wybudowanie ostatniego 2,3-kilometrowego odcinka obejścia miasta.

Przetarg na wykonanie inwestycji wygrała spółka Energopol. Jej wiceprezes Józef Bogaczyk, obecny w Skawinie podczas przekazywania umowy, potwierdził, że firma zobowiązała się wykonać zadanie za niespełna 33 mln zł w systemie „zaprojektuj i wybuduj”.

Ten ostatni fragment drogi domknie obwodnicę Skawiny. Poprowadzi od szlaku krajowego nr 44 do drogi wojewódzkiej nr 953. Inwestorzy i wykonawcy obiecują, że będzie można nim przejechać - a co za tym idzie całą obwodnicą - w 2020 roku.

Pierwszy odcinek obwodnicy Skawiny samorząd gminny budował sam. Potem o kontynuację zadań zabiegało wielu parlamentarzystów. Ostatecznie budowy dalszej części obwodnicy podjęło się województwo małopolskie, wsparte potem finansowo przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

Jak przypomniał w Skawinie marszałek Małopolski Jacek Krupa - pod koniec 2014 roku został otwarty pierwszy z odcinków realizowanych przez województwo.

- Równocześnie przystąpiliśmy do przygotowania dokumentacji umożliwiającej realizację kolejnego etapu tej inwestycji, powstającej przy współudziale środków województwa. Dzisiaj odcinek od ul. Energetyków do drogi krajowej nr 44 jest już w budowie, a prace projektowe nad domknięciem obwodnicy, czyli fragmentem do drogi wojewódzkiej nr 953, ruszą lada dzień - podkreśla marszałek Krupa.

Jednak z budowanym obecnie odcinkiem o długości 2,2 km było sporo kłopotów. Ma być gotowy w listopadzie 2018 roku, ale nie jest to takie pewne, bo jego wykonawca - a raczej lider konsorcjum wykonującego zadanie (Vistal z Gdyni) - złożył wniosek o upadłość oraz o restrukturyzację. Sąd zdecydował o restrukturyzacji firmy, która mimo wszystko od prac przy budowie obwodnicy Skawiny odstąpiła.

Plac budowy jeszcze jesienią ubiegłego roku świecił pustkami, choć wówczas prace powinny iść już pełną parą. Zarząd Dróg Wojewódzkich jako inwestor ratował sytuację i negocjował z pozostałymi przedstawicielami konsorcjum. Co się udało.

- Obecnie jestem dobrej myśli. Widzę, że wykonawcy weszli na plac budowy i realizują zadanie - mówi Paweł Kolasa, burmistrz Skawiny.

Szef gminy podkreśla, że ta wieloletnia inwestycja ma ogromne znaczenie dla miasta i wyprowadzenia ruchu tranzytowego z centrum Skawiny.

- Dokończenie budowy obwodnicy Skawiny było i jest jednym z najważniejszych zadań lokalnego samorządu. Ma niebagatelne znaczenie dla mieszkańców i całego regionu. Obwodnica przyczyni się do znacznego ograniczenia ruchu ciężarowego i tranzytowego w historycznym i zabytkowym centrum miasta. Poprawi również bezpieczeństwo i komfort podróżujących, będzie stanowiła istotny czynnik poprawiający funkcjonowanie i konkurencyjność skawińskich przedsiębiorstw - podkreśla burmistrz Kolasa.

KONIECZNIE ZOBACZCIE:

Pedofile i gwałciciele z Małopolski. Oni są w Rejestrze Ministerstwa! LISTY GOŃCZE

Oto największe imprezy w 2018 roku w Krakowie! PRZEGLĄD

Czy dostałbyś się do pracy w policji? PRAWDZIWE PYTANIA TESTU MULTISELECT

Czy umiesz mówić po krakosku? SPRAWDŹ SIĘ W QUIZIE

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

WIDEO: Mówimy po krakosku, odc. 6 - Sznycel i schabowy

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski