Oby nie była fikcją...

Redakcja
Prace budowlane za dwa lata? W proszowickim magistracie podpisano wczoraj porozumienie dotyczące kompleksowej modernizacji drogi Kraków-Proszowice- Ostrów. Porozumienie dotyczy przygotowania projektu technicznego oraz uzyskania pozwolenie na budowę drogi i obwodnic Proszowic oraz Kocmyrzowa.

Modernizacja drogi krakowskiej

Modernizacja drogi krakowskiej

Prace budowlane za dwa lata?

 W proszowickim magistracie podpisano wczoraj porozumienie dotyczące kompleksowej modernizacji drogi Kraków-Proszowice- Ostrów. Porozumienie dotyczy przygotowania projektu technicznego oraz uzyskania pozwolenie na budowę drogi i obwodnic Proszowic oraz Kocmyrzowa.
 Dokument podpisali wczoraj marszałek województwa Marek Nawara, starostowie powiatów ziemskiego krakowskiego Renata Godyń-Swędzioł i proszowickiego Krzysztof Wilk oraz szefowie gmin, przez które droga przebiega: Marek Jamborski z Kocmyrzowa-Luborzycy, Janusz Wróblewski z Koniuszy i Klaudiusz Kawecki z Proszowic.
 To właśnie od tych gmin wyszła kilka lat temu inicjatywa zmodernizowania drogi. Utworzyły one porozumienie i zaczęły rozmowy z DODP. Owocem działań jest powstanie studium funkcjonalno-przestrzennego, które określa kilka możliwych wariantów modernizacji drogi. Niedawno inwestycja uzyskała akceptację Urzędu Marszałkowskiego i znalazła się w strategii rozwoju województwa małopolskiego.
 Podpisane wczoraj porozumienie dotyczy na razie tylko prac przygotowawczych. Zanim rozpoczną się konkretne roboty budowlane, trzeba bowiem opracować dokumentację projektową, otrzymać pozwolenie na budowę i pozyskać grunty pod poszerzenie drogi oraz budowę obwodnic. W przypadku niektórych terenów należy uregulować kwestie praw własności.
 - Moim zdaniem, będzie bardzo dobrze, jeżeli wszystko uda się załatwić w ciągu dwóch lat - uważa marszałek Nawara.
 Porozumienie mówi, że udział pieniędzy z budżetu województwa nie może przekroczyć 25 proc. kosztów prac przygotowawczych. Pozostałe 75 proc. będą musiały pokryć zainteresowane samorządy niższego szczebla.
 Projekt modernizacji drogi przewiduje, że na odcinku od Krakowa do Kocmyrzowa będzie ona miała dwa pasma ruchu. Do poszerzenia zostanie wykorzystany teren dawnych torów kolejowych. Wokół Kocmyrzowa i Proszowic będą poprowadzone obwodnice. W przypadku Proszowic trzeba jednak wykupić sporą ilość gruntu pod ich budowę. W gminie mają nadzieję, że fakt, iż przewidziane są dwa alternatywne warianty jej przebiegu sprawi, że ceny gruntów nie wzrosną do horrendalnych wysokości.
 Podpisane wczoraj porozumienie powinno zmniejszyć zagrożenie, o jakim mówił obecny na spotkaniu były minister transportu Tadeusz Syryjczyk.
 - Często o nierealizowaniu inwestycji decyduje to, że są one nieprzygotowane. Wtedy, gdy nawet znajdą się na nie pieniądze, trudno je wydać. Okazuje się bowiem, że brak jest porozumień, nie można wykupić gruntów itd. - mówił.
 - Modernizacja drogi jest ważna z kilku powodów. Tu nie chodzi tylko o szybki dojazd do pracy: jej modernizacja może wpłynąć na rozwój gospodarczy regionu i poprawić bezpieczeństwo - _uważa burmistrz Proszowic Klaudiusz Kawecki.
 Z przeprowadzonych badań wynika, że obecnie drogą Proszowice-Kraków porusza się ponad 10 tys. samochodów na dobę. Prognozy mówią, że za 10 lat liczba ta przekroczy 15 tysięcy.
 - _Należy zrobić wszystko, aby podpisana dziś umowa nie była fikcją
- powiedziała na zakończenie starosta powiatu krakowskiego Renata Godyń-Swędzioł, która podpisała porozumienie z zastrzeżeniem, że zgodę na nie wyrazi Rada Powiatu.

(ALG)

Rachunki za prąd idą w górę

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie