Oby tak było zawsze

PAN
Jeszcze kilka lat temu badmintoniści Spartakusa Niepołomice byli bardzo skromną grupą, którą cieszył każdy dobry wynik. Obecnie podopieczni Roberta Frasia są najlepszą ekipą w Małopolsce w młodzieżowych kategoriach wiekowych. Ewelina Łach jest 27. juniorką w Polsce, a razem z Iwoną Muchą tworzą 15. parę deblową. Iwona Mucha w parze z krakowianinem Kornelem Apostolikiem jest na 16. miejscu w juniorskim rankingu gier mieszanych. Boks

Podsumowanie roku w wielickim sporcie, część II

Przed**tygodniem w**pierwszej części podsumowania skupiliśmy się na**piłkarskich dokonaniach sportowców z**powiatu wielickiego. Dziś czas na**pozostałe dyscypliny, w**których sukcesy były nieporównywalnie większe; oby tak było i**w**roku następnym. **

Badminton

Boks

2006 rok był niezwykle udany dla bokserów Górnika prowadzonych przez Włodzimierza Ćwierza. Dawid Jania w wadze piórkowej doszedł do ćwierćfinału mistrzostw Polski, był trzeci w Pucharze Polski, wygrał Złotą Rękawicę Wisły i został powołany na mistrzostwa Europy. Radosław Czaja, startując w wadze półciężkiej doszedł do ćwierćfinału mistrzostw kraju i wygrał eliminacje do Pucharu Polski. W tej samej kategorii Artur Szpilka zdobył tytuł mistrza Polski, wygrywając cztery walki przed czasem, był na mistrzostwach świata w Maroko i wygrał Puchar Polski. Młody Kamil Stryszowski triumfował natomiast w turnieju O Góralską Ciupagę.

Dart

Zespół Gdów Paproki był jedynym przedstawicielem w tej dyscyplinie sportu z powiatu wielickiego. W minionym sezonie zajął dziesiąte miejsce, ale w kolejnej edycji rozgrywek raczej już nie wystartuje.

Karate

Wizytówka powiatu są reprezentanci Spartakusa Niepołomice, którzy w tym roku zdobyli 76 medali (13 złotych, 21 srebrnych i 42 brązowe). Gwiazdą drużyny jest Paweł Janusz, złoty medalista mistrzostw Europy i brązowy medalista mistrzostw świata.

Koszykówka

To był historyczny rok dla wielickiej koszykówki. Stało się tak za sprawą koszykarek Górnika Wieliczka prowadzonych przez Jacka Grzywacza. Zespół był rewelacją rozgrywek sezonu 2005/2006, wygrał rozgrywki I ligi, doznając tylko jednej porażki, a w Pucharze Polski doszedł do grona czterech najlepszych żeńskich klubów w Polsce. Górnik był o krok od ekstraklasy, ale przegrał o nią walkę, głównie dlatego, że klubu nie stać by było na grę w zawodowej lidze. Mimo to, tak dobrze koszykarki Górnika nie grały jeszcze nigdy, w pierwszej lidze osiągnęły najlepszy bilans w Polsce!
Z niezwykle dobrej strony pokazali się młodzicy Górnika prowadzeni przez Dariusza Zawiślana. Zdecydowanie wygrali rozgrywki w Małopolsce, przeszli przez pierwszą fazę rozgrywek centralnych, w drugiej odpadli i zostali sklasyfikowani na miejscach 9.-16. w Polsce, co jest ogromnym sukcesem tej młodej drużyny. Powstała nowa drużyna męska HMS NLK Niepołomice, która w przyszłym roku będzie grać w małopolskiej III lidze, w Niepołomicach rozpoczęła się też powiatowa liga gimnazjalna.

Kung-fu

W 2006 roku zawodnicy Szkoły Sztuk Walki Kung-Fu Lung i Młodzieżowego Klubu Sportowego Kung-Fu z Wieliczki zdobyli łącznie 104 medale, w tym: 53 złote, 33 srebrne, 18 brązowych. Wszystkie krążki zdobyte zostały na imprezach ranki mistrzostw Polski.

Piłka ręczna

Jedynym przedstawiciele tej dyscypliny jest Alfa Szarów, zespół, który powstał niedawno a już jest czołową siłą w małopolskim szczypiorniaku. Zespół kadetów zajął trzecie miejsce w rozgrywkach Małopolski, co jest największym sukcesem w historii.

Siatkówka

Od kilku sezonów siatkarki MKS MOS Wieliczka prowadzone przez Jerzego Janeczka spisywały się bardzo dobrze. W tym sezonie zespół osiągnął apogeum formy, awansując do małopolskiej trzeciej ligi kobiet. To był ogromny sukces, gdyż drużyna MKS MOS Wieliczka oparta jest wyłącznie na zawodniczkach z Wieliczki i okolic. Do finału wojewódzkiego awansowały młodziczki prowadzone przez Jana Mazura, a podopieczne Grzegorza Stareńczaka były trzecią drużyną w Małopolsce w rozgrywkach minisiatkówki. Bardzo owocny był też wyjazd na turniej do Bergkamen, gdzie siatkarkom MKS MOS Wieliczka udało się dwukrotnie wygrać i raz były drugie.

Szachy

Drużynowo najsilniejszą drużyną jest Goniec Staniątki, który regularnie gra w małopolskiej trzeciej lidze seniorów. W rozgrywkach trzeciej ligi juniorów MKS MOS Wieliczka zajął trzecie miejsce, a druga drużyna w czwartej lidze była druga. O wiele więcej osiągnęli szachiści z Wieliczki w turniejach indywidualnych. Jan Krzysztof Duda był dwunasty w mistrzostwach świata do lat 8, pierwszy i trzeci w Pucharze Polski, został mistrzem Małopolski do 10 lat, wygrał turniej we Frydku-Mistku i został członkiem młodzieżowej akademii Polskiego Związku Szachowego. Jego klubowa koleżanka Justyna Janus była trzecia w mistrzostwach Małopolski, a Krzysztof Karpała czwarty. W turnieju Cracovia wygrał Bartosz Ślęczka, a Jan Krzysztof Duda był drugi.

Tenis stołowy

Już od wielu lat męska drużyna wielickiego Górnika jest ikoną w wielickim powiecie. W zespole grają starsi zawodnicy, systematycznie szansę otrzymuje młodzież i choć zespół zwykle zajmuje lokaty w dolnych rejonach tabeli, to z utrzymaniem nie ma problemu. W tym roku drugą ligową drużyną jest Magnum Koźmice Wielkie, które zaczyna od najniższego szczebla, a mianowicie piątej ligi, jednak radzi tam sobie całkiem nieźle, grając wyłącznie młodzieżowym składem.