Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obywatelskie inwestycje idą kiepsko

Piotr Tymczak
Dzięki budżetowi obywatelskiemu zamontowano sekundniki
Dzięki budżetowi obywatelskiemu zamontowano sekundniki Fiona Beltrame
Kontrowersje. Większość zwycięskich projektów z ubiegłorocznego budżetu obywatelskiego do dziś nie została jeszcze w pełni zrealizowana

Tylko trzy z zadań ogólnomiejskich, które zwyciężyły w ubiegłorocznej edycji budżetu obywatelskiego (BO), doczekały się realizacji. Pozostałe - m.in. darmowy internet czy uruchomienie tablicy informującej o zanieczyszczeniu powietrza - do tej pory nie zostały wykonane.

Do dziś nie udało się też zrealizować prostego - zdawałoby się - zadania, jakim jest przygotowanie śladu (skuterem śnieżnym) do uprawiania zimą narciarstwa biegowego na bulwarach wiślanych - z Salwatora do Dąbia, a latem wytyczenie tam ścieżki nordic walking. Zimą urzędnicy z odpowiedzialnego za realizację tego zadania Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu tłumaczyli się brakiem śniegu.

A co ze ścieżką nordic walking? Tablic wciąż nie ma. - Jestem zbulwersowana opieszałością i utrudnieniami związanymi z realizacją tego projektu - mówi Ilona Małysz, pomysłodawczyni ścieżki. Otrzymała informacje, że wybrano firmę, która zamontuje tablice do końca września. - Urzędnicy twierdzą jednak, że to budżet obywatelski na 2015 rok, więc nawet jeśli tablice zostaną zamontowane na październik, to w grudniu i tak trzeba je będzie zdjąć (chcą je przenieść na stronę Podgórza) - dodaje Ilona Małysz.

Na wakacje planowano uruchomienie sieci punktów z darmowym internetem (za realizację zadania odpowiada magistracki Wydział Informatyki). Urząd informuje, że "wyłoniono już wykonawcę" i uruchomienie usługi ma nastąpić najpóźniej do 27 września tego roku.

Mieszkańcy nie doczekali się też tablicy informującej o stężeniach zanieczyszczeń powietrza. Do tej pory, w porozumieniu z Krakowskim Alarmem Smogowym, uzgodniona została lokalizacja dla trzech tablic. Mają one stanąć na placu Szczepańskim, przy ul. św. Idziego oraz w rejonie Teatru Słowackiego.

Dzieci na wakacje nie będą mieć nowego gigantycznego placu zabaw w parku Jordana (odpowiada za to ZIKiT). Obecnie trwa opracowanie dokumentacji projektowej. ZIKiT nie przeprowadził też w pełni rewitalizacji kopca Wandy. Przeprowadzono pielęgnację zieleni i wycinkę drzew. Zostało jeszcze poprawienie oznakowania - ma być zrobione w tym miesiącu.

Mocno zaawansowana jest natomiast realizacja projektów: "Pogromcy Bazgrołów" i "Darmowy angielski w szkołach". W pierwszym przypadku m.in. wybrano firmę, która usuwa nielegalne graffiti, oraz zorganizowano kampanię społeczną przeciwdziałającą bazgrołom. Natomiast w ramach I edycji BO pakiet dodatkowych lekcji języka angielskiego realizowany jest przez siedem szkół samorządowych. W sześciu z nich projekt zakończono, a w jednej jeszcze będzie realizowany jesienią.

Z kolei projekt "Razem fajniej!" (rozwijanie właściwych interakcji pomiędzy dziećmi niepełnosprawnymi a ich pełnosprawnymi rówieśnikami) jest realizowany w Przedszkolu nr 151. Jego całkowita wartość wynosi blisko 12 tys. zł (obecne wykonanie: ponad 8,6 tys.). Projekt ten będzie realizowany do końca 2015 roku.
Natomiast na 54 projekty dzielnicowe przewidziane do realizacji w pełni wykonano 14.

- Mieszkańcy pytają, po co budżet obywatelski, skoro nasze zadania nie są realizowane. Potrzebne są decyzje administracyjne, pozwolenia na budowę i to trwa. W wielu sytuacjach takie zadania mają jednak niski priorytet dla poszczególnych jednostek. Są zostawiane na koniec - zwraca uwagę radny Dominik Jaśkowiec (PO), przewodniczący Komisji Dialogu Obywatelskiego Rady Miasta.

- Projekty budżetu obywatelskiego są częścią budżetu miasta i są traktowane tak samo jak wszystkie inne zadania - odpowiada Monika Chylaszek, rzeczniczka prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego.

Budżet Obywatelski 2014
Projekty zrealizowane:
* montaż sekundników, wskazujących kierowcom, ile czasu zostało do zmiany cyklu świateł - na sygnalizacji świetlnej wybranych skrzyżowań (koszt 76 tys. zł);
* Centrum Psychoonkologii (29 700 zł); bestsellery w bibliotekach (25 tys. zł).
Projekty w realizacji:
* darmowy miejski internet (1,5 mln zł);
* uruchomienie tablicy informującej o stężeniach zanieczyszczeń powietrza (300 tys. zł); "Od dzieciaka do starszaka" - gigantyczny plac zabaw w parku Jordana (236 tys. 900 zł);
* "Pogromcy bazgrołów" (400 tys. zł); rewitalizacja kopca Wandy (39 tys. 650 zł);
* ścieżka nordic walking na bulwarach wiślanych (80 tys. zł);
* cztery pakiety (za 200, 100, 150 i 44 zł) dodatkowych lekcji angielskiego w szkołach;
* projekt "Razem fajniej!" - rozwijanie właściwych interakcji pomiędzy dziećmi niepełnosprawnymi a ich pełnosprawnymi rówieśnikami (11 tys. 885 zł).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski