Ocalał, by dać świadectwo Golgoty Wschodu. Uczczono pamięć...

Ocalał, by dać świadectwo Golgoty Wschodu. Uczczono pamięć ks. Zdzisława Peszkowskiego [GALERIA]

Zdjęcie autora materiału
Piotr Subik

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

1/14
przejdź do galerii

©Fot. Anna Kaczmarz

Posłowie uczcili pamięć ks. prałata Zdzisława Peszkowskiego w 100. rocznicę urodzin - poinformowało w piątek, 14 września Centrum Informacyjne Sejmu.
Ksiądz Zdzisław Peszkowski zapisał się w pamięci Polaków przede wszystkim jako głosiciel prawdy o zbrodni katyńskiej: był kapelanem Rodzin Katyńskich i Rodzin Pomordowanych na Wschodzie. Za swoją działalność był wielokrotnie odznaczany, m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz złotym medalem Zasłużony Kulturze - Gloria Artis.

Urodził się 23 sierpnia 1918 r. w Sanoku. Brał udział w kampanii wrześniowej. Od października 1939 do maja 1940 roku przebywał w obozie w Kozielsku. Udało mu się uniknąć śmierci.

5 czerwca 1954 r. przyjął święcenia kapłańskie. Aktywnie działał na rzecz polskiej kultury. Opublikował ponad 100 pozycji z zakresu teologii, historii Polski, literatury, filozofii. K

Ksiądz Peszkowski powtarzał, że ocalał, by dać świadectwo prawdzie. Założył Fundację "Golgota Wschodu", prowadził badania naukowe, uczestniczył w ekshumacjach w Katyniu, Charkowie i Miednoje. Był autorem publikacji o tematyce katyńskiej.

Zmarł 8 października 2007 r. w Warszawie.

"Przez lata pracując na rzecz polskiej kultury i nauki oraz wskazując drogę prawdy przypominającą światu o Zbrodni Katyńskiej, dobrze zasłużył się Polsce. W uznaniu ogromnych zasług Ks. Prałata Zdzisława Peszkowskiego w 100. rocznicę urodzin Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddaje cześć Jego pamięci" – czytamy w uchwale.

Pomnik ks. Zdzisława Peszkowskiego 17 września 2010 r. odsłonięto w krakowskim Parku im. Henryka Jordana.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:FLESZ: Co dalej ze zmianą czasu?

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo