Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ocalali z Holokaustu przed Bramą Śmierci [WIDEO, RELACJA]

Piotr Subik
fot. Ewelina Sadko
Wydarzenie. Prawie 300 byłych więźniów i ocalałych z Holokaustu bierze udział w dzisiejszych obchodach 70. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau. Przyjechali także królowie, prezydenci, premierzy i niżsi rangą przedstawiciele prawie 50 państw.

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 9.30 od złożenia przez byłych więźniów oraz dyrekcję muzeum wieńców i zapalenia zniczy pod Ścianą Śmierci, przy bloku nr 11 w byłym obozie Auschwitz. O godz. 11 w Centrum Dialogu i Modlitwy odprawiona została msza św. Natomiast główne uroczystości odbywać się będą w godz. 15.30-17, w namiocie ustawionym w sąsiedztwie Bramy Śmierci na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. Zakończyło je złożenie kwiatów przy pomniku w Birkenau.

Źródło: TVP/x-news

Obecni są m.in. król Belgii Filip I oraz król Holandii Willem-Alexader; prezydent Niemiec Joachim Gauck i prezydent Francji Francois Hollande. Rosję reprezentuje Siergiej Iwanow, szef administracji Władimira Putina, zaś Izrael - minister rozwoju regionalnego Silvan Shalom.

"Przyjeżdżamy tu, aby przestrzec młodzież." Obchody 70. rocznicy wyzwolenia Auschwitz

Źródło: TVP/x-news

Ale głównymi bohaterami obchodów są byli więźniowie i osoby, które przeżyły piekło Holokaustu. Tak zdecydowali organizatorzy - Muzeum Auschwitz-Birkenau i Międzynarodowa Rada Oświęcimska.

Kard. Dziwisz do byłych więźniów: Póki jesteście, trzeba wzmocnić wasz głos

Źródło: TVN24/x-news

- Stoimy w miejscu, gdzie w bestialski sposób wymordowano ludzi. W Auschwitz - Birkenau dano wyraz okrutnej pogardzie dla człowieka i jego godności. Nie pozwólmy zabić ich ponownie przez zapomnienie. Jesteśmy strażnikami tych zdarzeń, my Polacy w szczególny sposób. Czym jest pamięć? To mówienie prawdy o zagładzie i cierpieniu. Każdy kto otarł się wtedy o Auschwitz do dziś nosi piętno. Pamiętajmy słowa byłego więźnia: kto zapomina o przeszłości jest skazany na jej ponowne przeżycie.
Nie zapominajmy więc. Dla naszej przyszłości - powiedział Komorowski.

Prezydent wystąpił w namiocie rozstawionym nad Bramą Śmierci.

B. Komorowski: Naziści uczynili z Polski wieczny cmentarz Żydów

Źródło: TVP/x-news

Namiot nad Bramą Śmierci robi ogromne wrażenie. Jest pięknie oświetlony głównie zielonymi i niebieskimi światłami. Tory, którymi przyjeżdżali więźniowie prowadzą przez środek namiotu, są ozdobione i wyeksponowane. Wyglądają ja połyskujące w promieniach słonecznych.

W czasie uroczystości w namiocie wyświetlony zostanie także 15-minutowy film, który został nagrany podczas dzisiejszych obchodów. Będzie stanowił część oprawy ceremonii.

Miałam 17 lat, gdy mój brat był posądzony za współpracę z gazetką. Dwa lata później obóz stał się moją otchłanią, piekłem bez dna. Rzędy baraków, cuchnące błoto, bezbarwna masa ludzka w szarych twarzach. Nikt i nic nie przypominało tego co ludzkie. I ta ciągła myśl, żeby wreszcie umrzeć. Nikt za nami się nie wstawiał. Nawet natura była przeciwko. Staliśmy w deszczy, przy wietrze. Praca ponad siły, śpiew niemieckich piosenek w rytm radosnych melodii i orkiestra przy wyjściu do pracy, z której nie każdy już wracał... W Boże Narodzenie z jednej strony obozu stała piękna, kolorowa choinka, a z drugiej widać było ogień do nieba. To były płomienie palonych ludzkich ciał. Byłam tu obca samej sobie, umierałam codziennie, każda chwila była wiekiem. Pamiętam dzień kiedy stałam na placu w słońcu, to był apel. Patrzyłam w niebo i myślałam, że już nigdy nie zaznam smaku miłosnego pocałunku. Takie młodzieńcze marzenie. Zostałam wyzwolona 3 maja 1945 roku z jednego z dwóch ostatnich obozów na terenie Niemiec. Mamusia zginęła w Majdanku. Została spalona. Pamiętajmy o popiołach rozrzuconych tu na polach. Nie uciekajmy od wspomnień.
Halina Birenbaum

Dziś odsłonięto też siedem tablic upamiętniających darczyńców (35 państw i siedmiu indywidualnych darczyńców), którzy przekazali pieniądze na rzecz Fundacji Auschwitz-Birkenau. Kamienne płyty z nazwiskami i nazwami krajów stanęły przed budynkiem Muzeum Auschwitz.

Bezpieczeństwa uczestników ceremonii pilnuje ponad 1,5 tysiąca policjantów. Jak poinformowała wczoraj rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak, w akcję zaangażowani są również funkcjonariusze Straży Granicznej i Biura Ochrony Rządu. Na obszarze miasta i gminy wiejskiej Oświęcim obowiązuje czasowy zakaz noszenia broni. Wprowadzono także zakaz lotów nad okolicami Oświęcimia.

Utrudnień należy spodziewać się także na drogach. Całkowicie zamknięte dla ruchu na terenie Brzezinki zostały ulice Ofiar Faszyzmu - od Kombatantów do Leśnej, Czernichowska oraz Męczeństwa Narodów. Czasowe ograniczenia wprowadzane są w godz. 9-20 na terenie Oświęcimia oraz Bobrka i Babic, zwłaszcza na drodze wojewódzkiej nr 933 Oświęcim - Chełmek oraz drodze krajowej nr 44 Oświęcim - Bieruń.

Obchody upamiętniające 70. rocznicę wyzwolenia Auschwitz będą transmitowane w internecie:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski