Ocena starego, skutki dla nowego

GEG
Udostępnij:
Zarząd Miasta przedstawił radnym sprawozdanie z wykonania ubiegłorocznego budżetu. Dokument ten stanowi podstawę do dyskusji w sprawie absolutorium dla ZM. Choć ocenie będzie podlegała przede wszystkim praca poprzednich władz miasta, które rządziły prawie do końca października ubiegłego roku, to jednak ewentualne skutki prawne (np. nieudzielenie absolutorium i wniosek o odwołanie) będzie dotyczył już nowego Zarządu Miasta.

W ubiegłym roku gmina uzyskała dochody o 2,9 proc. wyższe niż planowała, wydała o 1 proc. mniej niż zakładała

Jak wynika z przedstawionego dokumentu, dochody miasta zostały zrealizowane w 102,9 proc., ale w stosunku do ostatecznej wersji budżetu. Pierwotny plan dochodów został zwiększony o ok. 32,4 mln zł, czyli o ponad 5 proc. Dochody własne gminy były o 6 proc. wyższe od planowanych. Największy w tym udział mają dochody z mienia (132 proc. planu), nieco powyżej założeń (o 5 proc.) zebrano podatków i opłat, pobieranych przez urzędy skarbowe. Jednak mniej niż planowano (o blisko 5 proc.) zebrano z podatków i opłat lokalnych, przy czym wpływy z podatku od środków transportu stanowiły tylko 58,7 proc. planu.
Plan wydatków został zrealizowany w 99 proc. (inwestycyjnych - w 96 proc.), jednak jest to wykonanie budżetu po wszystkich zmianach dokonanych uchwałami Rady Miasta. Na początku 1998 roku na programowanie zadań inwestycyjnych zaplanowano 1,2 mln zł, w ciągu roku zmieniono go na 338 tys. złotych i tę kwotę wydano. Na przygotowanie transportowych zadań inwestycyjnych przewidziano pierwotnie blisko 8,4 mln zł, później zmniejszono kwotę do 3,9 mln zł, a i tak wydano tylko 3 miliony. Mniej niż planowano przekazano także na same inwestycje transportowe - z początkowych 74,8 mln zł zmniejszono wydatki do 69 mln zł, a wydano w rzeczywistości 67 mln złotych. W trakcie roku zwiększano plan wydatków na inwestycje w zakresie zdrowia i bezpieczeństwa publicznego, kulturę, gospodarowanie przestrzenią i ochronę zabytków.
(GEG)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie