Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oczy i uszy mikroprocesora

Redakcja
Postęp w dziedzinie techniki cyfrowej przyczynia się do szybkiego rozwoju systemów monitorowania i ochrony budynków, o czym można się było przekonać bezpośrednio podczas zakończonej niedawno w Poznaniu Międzynarodowej Wystawy Zabezpieczeń Securex 2004, w trakcie której prezentowano nowatorskie rozwiązania z dziedziny identyfikacji osób, a nawet pojazdów.

Securex 2004

   Współcześnie budowane obiekty przypominać będą już wkrótce niedostępne twierdze. Rzeczywistość w coraz większym stopniu kojarzy się z filmowym Matriksem. Dozór obiektów, który był do niedawno domeną ochroniarzy w uniformach, przejmują inteligentne urządzenia oparte na technice mikroprocesorowej i wyposażone w doskonała optykę. W Poznaniu z niekłamanym podziwem uczestnicy targów zapoznawali się z systemem identyfikacji firmy Tayama Polska, który umożliwia rozpoznawania ludzi po rysach twarzy.
   Na podobnej zasadzie funkcjonuje urządzenie GeoVision, potrafiące nawet w warunkach maksymalnego natężenia ruchu rejestrować numery rejestracyjne pojazdów. Tzw. System Identyfikacji Tablic Rejestracyjnych zyskał uznanie w oczach jurorów Międzynarodowych Targów Poznańskich i został uhonorowany Złotym Medalem MTP. Ogromny postęp dokonał się w dziedzinie rejestrowania obrazu. Coraz doskonalsze nośniki pamieci umożliwiają zapis informacji z wielu miejsc. Niektóre z rejestratorów, np. wielokanałowy Dallmeier DM 180 III mają aż 24 kanały wideo z wbudowaną w każdym z nich detekcją ruchu.
   Standardowe urządzenia jednocześnie nie są drogie. Rejestrator 16-kanałowy, w którym zainstalowano dwa twarde dyski o pojemności 120 GB każdy, można nabyć już za 3-4 tys. złotych. Coraz doskonalsze są również kamery. Urządzenie o kryptonimie TCD-30M2, firmy TRC, funkcjonuje z powodzeniem zarówno w dzień, jak i w nocy. W istocie zawiera dwie kamery w jednej: kolorową i czarno-białą, wyposażona w reflektor podczerwieni, którego zasięg wynosi 30 metrów.
   Producenci doskonalą jednocześnie urządzenia służące do przechowywania i transportu. Zmieniają się m.in. sejfy, również te małe, służące do przechowywania drogocenności w domach, w których coraz częściej montowane są standardowo czujniki wstrząsowe oraz elektroniczne zamki (Metalkas). Na poznańskiej wystawie gros miejsca zajmowały bankowozy Volkswagena, które zabudowuje sosnowiecka firma VW Bieńkowski. Pojazdy te wyposażone zostały m.in. w kuloodporne szyby oraz wizjery. Posiadają też wiele elementów, wśród nich drzwi, dach i podłogę, które zostały wykonane ze stali wysokostopowej, również kuloodpornej.
   Jury MTP było jednak w tym roku bardzo oszczędne w przyznawaniu nagród. Złotymi medalami uhonorowano bydgoską firmę Polon-Alfa za centralę sygnalizacji pożarowej Polon 4200, Samsunka Techwin Co. za kamerę kolorową SHC 721 PH, firmę Niedźwiedź Lock za ryglową blokadę dźwigni zmiany biegów, częstochowski Metalplast za tarcze drzwiowe Europa 25 kl. C oraz zakład Dipol w Krynicznie za zamek zasuwowy.
(JM)
Fot. Janusz Michalczak

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski