Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oczyści Rudawę

Redakcja
W tym roku rozpoczęta zostanie budowa dwóch mechaniczno-biologicznych oczyszczalni ścieków w gminie Zabierzów: w Balicach i Niegoszowcach.

Kanalizacja w gminie Zabierzów

   Na ten cel w tegorocznym budżecie gminy zarezerwowano po 750 tys. zł na każdą.
   - W Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej staramy się także o preferencyjne pożyczki na te inwestycje - powiedział wójt gminy Józef Krzyworzeka. Wnioski o pożyczkę 2 mln zł na każdą inwestycję zostały pozytywnie zaopiniowane przez Wydział Środowiska i Rolnictwa Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.
   Budowa obydwu oczyszczalni, o przepustowości 800 m sześc. na dobę, prowadzona będzie równocześnie i zakończy się w przyszłym roku, a spłata pożyczek nastąpi w 2004 r.
   Niegoszowicka oczyszczalnia przyjmować będzie rocznie ponad 180 tys. m sześc. ścieków rocznie z prawie 830 posesji z Niegoszowic, Rudawy, Brzezinki, Nielepic i Młynki. Będą się do niej mogły także podłączyć sąsiednie miejscowości: Siedlec i Dubie (gm. Krzeszowice) oraz Szklary (gm. Jerzmanowice-Przeginia).
   Do oczyszczalni w Balicach przyłączonych zostanie 660 gospodarstw z Balic, Burowa, Aleksandrowic, Brzoskwini i Kleszczowa. Do niej wpływać będzie rocznie 145 tys. m sześc. ścieków. Obecnie w gminie działają dwie komunalne oczyszczalnie: w Radwanowicach i Zelkowie, a ścieki z Brzezia i Ujazdu odprowadzane są do oczyszczalni gospodarstwa rolnego Instytutu Zootechniki w Balicach.
   - Oczyszczalnie budowane będą w ramach programu ochrony wód w gminie w latach 2002-2006, kiedy gmina zostanie całkowicie skanalizowana - mówi wójt.
   W tym roku oddano prawie 5-kilometrowy odcinek rurociągu, do którego podłączyło się ok. 100 posesji od ul. Poganów w Zabierzowie w kierunku Bolechowic. Obecnie na ukończeniu jest pierwszy etap zadania inwestycyjnego Zabierzów-Kochanów z prawie 7-km odcinkiem kolektora, do którego, do końca lipca, będzie mogło przyłączyć się również prawie 100 domów. Drugi etap, podczas którego powstaje rurociąg tej samej długości i podobna liczba przyłączy, zakończony zostanie w listopadzie.
   Wójt podkreśla znaczenie kanalizacji dla środowiska. Dzięki niej ścieki nie będą wylewane do rowów i na pola: w Rudawie i okolicznych potokach zmniejszy się zawartość wielu szkodliwych substancji.
Tekst i fot.: ETYZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski