Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oczyszczą pomnik orzeszkami

Piotr Drabik
Piotr Drabik
Już za kilka miesięcy, z posągów na pomniku Grunwaldzkim zostanie ściągnięta warstwa brudu i nałożony połyskujący wosk
Już za kilka miesięcy, z posągów na pomniku Grunwaldzkim zostanie ściągnięta warstwa brudu i nałożony połyskujący wosk fot. Adam Wojnar
Ochrona zabytków. Za pomocą spreparowanych i zmielonych łupin orzechów arachidowych, dawny blask odzyska pomnik Grunwaldzki. Koszt operacji to 150 tys. zł

- Ta metoda jest stosowana przez konserwatorów od wielu lat - spieszy z wyjaśnieniami dr inż. Elżbieta Nosek, która tym sposobem oczyszczała pomniki w Polsce i za granicą. Teraz będzie nadzorować renowację pomnika Grunwaldzkiego na placu Matejki, który należy do najbardziej znanych monumentów w Krakowie.

Pomnik przedstawiający króla Władysława Jagiełło oraz innych bohaterów bitwy pod Grunwaldem, nie był odnawiany od momentu jego odbudowy w 1976 roku (oryginalna wersja została zburzona podczas II wojny światowej).

Jednak przez ten czas na rzeźbach wykonanych z brązu, zebrała się gruba warstwa zanieczyszczeń, spod których przebija zielona patyna. Brud z pomnika ma zniknąć jeszcze przed Światowymi Dniami Młodzieży. - Prace konserwacyjne rozpoczną się na wiosnę, a zakończą do końca czerwca - mówi Paulina Polak z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Wyłoniono już wykonawcę prac remontowych, których koszt wyniesie ponad 150 tys. zł.

Do oczyszczenia monumentu, zostaną użyte głównie spreparowane i odtłuszczone łupiny z orzechów arachidowych. Zostaną one specjalnie sprowadzone ze Stanów Zjednoczonych. - Na tak dużej powierzchni, jaką zajmuje pomnik Grunwaldzki nie ma możliwości użycia metody laserowej - wyjaśnia Maria Marzec, której firma będzie odpowiadać za jego odnowienie.

Proces oczyszczania pomnika zostanie poprzedzony badaniami laboratoryjnymi. Zmielone łupiny orzechów zostaną naniesione pod ciśnieniem na powierzchnię monumentu, by usunąć warstwę brudu, nie niszcząc przy tym oryginalnych metalowych elementów. Konserwatorzy cenią sobie tą metodę renowacji, ponieważ jest naturalna i pozwalana łatwe usunięcie z odnawianych pomników śladów proszku z łupin. Na samym końcu prac, zostanie nałożona warstwa wosku, która będzie nie tylko konserwować, ale również powodować efekt połyskiwania monumentu. Dla jego zachowania, woskowanie powinno się odnawiać co 5-6 lat.

- W ten sposób oczyszczony został np. pomnik Mikołaja Kopernika przy Uniwersytecie Jagiellońskim - dodaje Beata Myśliwiec-Kwiecień z ZIKiT-u.

Przy okazji prac konserwatorskich, na pomniku Grunwaldzkim zostaną również uzupełnione spoiwa ołowiane, podtrzymujące elementy monumentu. Ubytki te powoduje woda opadowa, która zamarzając może doprowadzić nawet do pęknięcia kamienia. Renowacja obejmować będzie również wzmocnienie tabliczek z herbami oraz oczyszczenie granitu u podstaw pomnika.

Urzędnicy planują w tym roku renowację także innych krakowskich monumentów. Do końca grudnia zostanie oczyszczony pomnik Adama Mickiewicza na Rynku Głównym, nie wiadomo jednak jeszcze czy przy pomocy łupin orzechów.

- Trwa ustalanie szczegółów w tej sprawie - wyjaśnia nam Paulina Polak. Jedną z ostatnich konserwacji monumentu, wykonano w 1998 roku. Wówczas renowacji poddano figury z brązu oraz kamienny cokół pomnika.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski