Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oczyszczacze powietrza pojawią się w szkołach

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Dym przenika od wnętrz obiektów
Dym przenika od wnętrz obiektów Fot.Barbara Ciryt
Zabierzów. Po montażu pyłomierzy jest czas na kolejną akcję na rzecz poprawy powietrza.

Walka ze smogiem nie ustaje, chociaż wyższe temperatury i wiatr pomogły chwilowo „rozwiać” problem. Trwa nabór wniosków na wymianę pieców. W 11 gminach powiatu krakowskiego zamontowano pyłomierze, co nie poprawia jakości powietrza, ale rośnie świadomość mieszkańców o tym, jak złym powietrzem oddychają. Gmina Zabierzów idzie dalej. - Planuję zakup nawiewników czystego powietrza do szkół. Każda z placówek otrzymałaby takie urządzenie, które czyści powietrze w salach. Proponuję zamontowanie u-rządzeń w świetlicach, bo to miejsca, w których dzieci długo przebywają - mówi Elżbieta Burtan, wójt gminy Zabierzów.

Z inicjatywą montowania oczyszczaczy powietrza tej zimy wystąpił krakowski rady Łukasz Wantuch. Sam zakupił na początku oczyszczacze do jednego w miejskich przedszkoli i apelował o zakup takich urządzeń do kolejnych placówek oświatowych, jako walki ze smogiem.

Podkrakowskie gminy na początek zainwestowały w pyłomierze. Obecnie te urządzenia zarówno w gminie Zabierzów, podobnie jak w innych gminach, nie pokazują wielkich zanieczyszczeń. Ale przekroczenia normy wciąż są, głownie wieczorami. Wówczas mapa z punktami montażu pyłomierzy (którą obsługuje firma Airly dostarczająca pyłomierze) świeci na czerwono pokazując kilkusetprocentowe przekroczenia. W gminie Zabierzów największe przekroczenia są ostatnio w Brzeziu, Brzezince, Kochanowie.

Sprawę będą rozpatrywali radni na sesji. Wójt zaznacza, że oczyszczacze nie są tanie. Kosztują około 3,4 tys. zł jeden. Zakup ich do świetlic to wydatek dla gminy 35 tys. zł. - Moim zdaniem warto wydać te pieniądze. Oczyszczacze przydają się nie tylko w okresie grzewczym, gdy na zewnątrz jest smog, ale także poza tym sezonem. To dlatego, że urządzenia poprzez system filtrów wychwytują z powietrza bakterie - mówi Elżbieta Burtan.

Firmy produkujące oczyszczacze wskazują, że w urządzeniach są stosowane technologie, które pomagają niszczyć bakterie, pleśnie, wirusy i roztocza. Samorządowcy i organizacje pozarządowe z gminy Zabierzów prowadzą również akcje informacyjne o smogu. Planowane są także prelekcje lekarzy, który będą zwracali uwagę na to, jak zanieczyszczone powietrze wpływa na człowieka, jakie choroby wywołuje m.in. nowotworowe.

Montaż oczyszczaczy powietrza w szkołach ma na celu choć częściową ochronę dzieci przed złym powietrzem. Na to, że smog przenika do wnętrz budynków uczulają także przedstawiciele Krakowskiego Alarmu Smogowego i popierają montowanie oczyszczaczy.

- Działanie takich urządzeń daje duże efekty. Oczywiście urządzenia muszą być odpowiednio dobrane do pomieszczenia, w którym mają oczyścić powietrze - podkreśla Andrzej Guła z Krakowskiego Alarmu Smogowego.

Zaznacza, że takich systemów oczyszczania powietrza wewnątrz budynków jest już bardzo dużo. Pomiary powietrza dowodzą, że są skuteczne. Firmy, które chcą się osiedlić w najbardziej zanieczyszczonych rejonach świata np. w Chinach i sprowadzić tam swoich pracowników, kupują oczyszczacze, żeby w swoich lokalach poprawić powietrze.

***

Gdzie są Pyłomierze?

W podkrakowskich gminach tej zimy zamontowano ok. 140 pyłomierzy, w niektórych miejscowościach po kilka (czasem pokazują bardzo różne wyniki jakości powietrza). Zakupiło je 11 gmin. Najwięcej jest w Zielonkach, które jako pierwsze zaczęły badanie powietrza. Potem pyłomierze kupiły gminy: Czernichów, Iwanowice, Liszki, Krzeszowice, Michałowice, Mogilany, Skała, Świątniki Górne, Zabierzów. Stała stacja pomiarowa jest w Skawinie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski