Od 1 października jeździmy bez dowodu rejestracyjnego!

Od 1 października jeździmy bez dowodu rejestracyjnego!

Zdjęcie autora materiału
Grzegorz Skowron

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Od 1 października jeździmy bez dowodu rejestracyjnego!
Od 1 października 2018 roku podróż samochodem bez dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia posiadania polisy OC nie będzie karana mandatem. Nie będzie więc potrzeby, by się martwić, jeśli wyjedziemy z domu i nagle okaże się, że dokumenty auta zostawiliśmy w domu.
Od 1 października jeździmy bez dowodu rejestracyjnego!
Na odejście od karania za brak dowodu rejestracyjnego przy kontroli drogowej pozwala przygotowana przez Ministerstwo Cyfryzacji nowelizacja ustawy - Prawo o ruchu drogowym - uchwalona przez Sejm w 9 maja 2018r. Ale tuż po jej przyjęciu okazało się, że nie wszystko jest gotowe, by korzystna dla kierowców regulacja weszła w życie. Zdecydowano więc, że jak systemy informatyczne będą w pełni sprawne, minister cyfryzacji ogłosi termin stosowania nowych przepisów.
 
Marek Zagórski, minister cyfryzacji podpisał właśnie komunikat, który zwolni kierowców z konieczności posiadania przy sobie dokumentów auta. Teraz zostanie on opublikowany i po trzech miesiącach, czyli właśnie od 1 października, zmiana wejdzie w życie. - Obowiązek wożenia dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia ubezpieczenia zniknie z prawa. Wierzę, że ułatwi to życie kierowcom - mówi Marek Zagórski.

Kierowcy nie będą musieli wozić wspomnianych dokumentów, bo dane pojazdu i informacje o zawartej polisie gromadzone są w CEPiK-u (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców). Uprawnione służby (np. policja, straż miejska, czy Inspekcja Transportu Drogowego) podczas kontroli sprawdzą dane w jednej z baz CEPiK, a dokładniej w Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Zniesienie obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego wiąże się również ze zmianą dotyczącą zatrzymywania i zwrotu tych dokumentów. Do tej pory dokument był zatrzymywany fizycznie. Od dnia 1 października 2018 r. w przypadku, gdy pojazd nie spełnia wymagań ochrony środowiska, zagraża bezpieczeństwu lub porządkowi ruchu drogowego uprawniony organ odnotuje zatrzymanie dokumentu w systemie informatycznym. Informacja o zatrzymaniu ma być przekazana do Centralnej Ewidencji Pojazdów, a kierujący otrzyma, jak dotychczas, pokwitowanie.

Zwrot dokumentu będzie mógł odnotować zarówno organ (np. urząd miasta), który go wydał, jak i dowolna jednostka w ramach podmiotu, który go zatrzymał.
 
Najważniejsze pytania dotyczące zmian w przepisach

1. Czy muszę wozić ze sobą prawo jazdy?
Prowadzący pojazd nadal musi mieć przy sobie prawo jazdy i dowód osobisty. Może również – zwłaszcza w okresie przejściowym – spotkać się z pytaniem, kto aktualnie przechowuje dowód rejestracyjny pojazdu (wystarczy wiedzieć, że dokument w tej chwili znajduje się np. w siedzibie firmy, w domu itp.).
 
2. Czy dowód rejestracyjny nie jest już potrzebny?
Dowód rejestracyjny nadal pozostaje obowiązującym dokumentem niezbędnym przy załatwianiu formalności m.in. w Stacjach Kontroli Pojazdów, przy sprzedaży auta lub wyjeździe zagranicznym.
 
3. Jakie dane w bazie danych może sprawdzić policjant podczas kontroli?
Organ kontroli ruchu drogowego (np. policja, Inspekcja Transportu Drogowego, straż miejska), może w Centralnej Ewidencji Pojazdów będącej częścią bazy CEPiK sprawdzić dane dotyczące pojazdu i wydanego dokumentu, w tym również polisy i badania technicznego.
 
4. Czego z bazy CEPiK może dowiedzieć się obywatel?
W bazie CEPiK można sprawdzić ilość punktów karnych (na www.obywatel.gov.pl), stan techniczny autobusu (np. przed wycieczką szkolną, również na www.obywatel.gov.pl). Korzystając z usługi „Mój Pojazd” można również sprawdzić wszystkie dane, jakie na temat naszych samochodów są w bazie CEPiK.

ZOBACZ KONIECZNIE:
Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!


WIDEO: Poważny program - playlista 3 odcinków

Komentarze (2)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Kit dla ciemnego ludu

olo (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

Systemy informatyczne będą sprawne? W tym państwie? Chyba kpicie. Co jakiś czas coś pada. Nie wożąc dokumentów ryzykujecie wizytę na komisariacie. A tam się już paragraf znajdzie. Ktoś musi...rozwiń całość

Systemy informatyczne będą sprawne? W tym państwie? Chyba kpicie. Co jakiś czas coś pada. Nie wożąc dokumentów ryzykujecie wizytę na komisariacie. A tam się już paragraf znajdzie. Ktoś musi zasponsorować rozbuchany niesprawiedliwy socjalzwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
w końcu!

john (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

W końcu! Teraz mam ubezpieczenie już w telefonie, bo to z yanosika, ale dobrze, że dowodu też nie będzie trzeba mieć!

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo