Od 1 sierpnia można składać papierowe wnioski o 300 zł na...

Od 1 sierpnia można składać papierowe wnioski o 300 zł na wyprawkę szkolną i świadczenie 500 plus

Zdjęcie autora materiału
Grzegorz Skowron

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Od 1 sierpnia można składać papierowe wnioski o 300 zł na wyprawkę szkolną i świadczenie 500 plus

©naszemiasto.pl

Od 1 sierpnia wniosek o świadczenie „Dobry start”, czyli 300 zł jednorazowej wyprawki szkolnej oraz o świadczenie wychowawcze, czyli 500 zł miesięcznie na dziecko można złożyć w urzędzie gminy lub podległej mu jednostce albo wysłać pocztą.
Od 1 sierpnia można składać papierowe wnioski o 300 zł na wyprawkę szkolną i świadczenie 500 plus

©naszemiasto.pl

300 plus

Wnioski o pieniądze na wyprawkę szkolną można było składać już od 1 lipca, ale tylko elektronicznie – przez stronę Ministerstwa Rodziny empatia.mrpips.gov.pl oraz przez bankowość elektroniczną wielu, ale nie wszystkich banków.

Jak informuje resort rodziny, z tej możliwości skorzystało już ponad milion osób. A według rządowych szacunków, 300 zł w ramach programu „Dobry start” może trafić do 4,6 mln uczniów.


Świadczenie przysługuje raz w roku na rozpoczynające rok szkolny dzieci do ukończenia przez nie 20. roku życia. Dzieci niepełnosprawne uczące się w szkole otrzymają je do ukończenia przez nie 24. roku życia.

Wnioski o świadczenie przyjmowane i realizowane są przez te same instytucje, które odpowiadają za świadczenia wychowawcze w ramach programu „Rodzina 500+”. Chodzi tu o urząd miasta/gminy, ośrodek pomocy społecznej lub inną jednostkę organizacyjną (np. centrum świadczeń) właściwą dla miejsca zamieszkania rodzica ubiegającego się o wyprawkę na dziecko (w przypadku powiatów świadczenia są realizowane przez powiatowe centra pomocy rodzinie).

Wniosek należy złożyć do 30 listopada. W przypadku wniosków złożonych w lipcu i sierpniu, rodziny wyprawkę otrzymają nie później niż 30 września. W przypadku wniosków złożonych w kolejnych miesiącach gminy będą miały maksymalnie 2 miesiące od dnia złożenia wniosku na jego rozpatrzenie i wypłatę świadczenia.

500 plus

Od początku lipca rodzice i opiekunowie moli także składać online wniosek o świadczenie Rodzina 500+ na nowy okres świadczeniowy. Od 1 sierpnia wniosek w formie papierowej można złożyć także w urzędzie.

Wnioski o świadczenie wychowawcze „500+” na nowy okres świadczeniowy powinny złożyć zarówno rodziny, które chcą dołączyć do rządowego programu „Rodzina 500 plus”, jak i te, które już otrzymywały pieniądze i nadal są zainteresowane kontynuowaniem korzystania z otrzymywanego wsparcia. W obu przypadkach należy pamiętać, że prawo do świadczenia jest ustalane na okres świadczeniowy, obejmujący pełny rok – od 1 października danego roku do 30 września kolejnego roku.

Złożenie kompletnego i prawidłowo wypełnionego wniosku w lipcu lub w sierpniu daje gwarancję ciągłości otrzymywania świadczenia. W praktyce oznacza to, że przyznanie świadczenia wychowawczego oraz wypłata przyznanego świadczenia za październik nastąpi do 31 października tego roku.

Rządowy program „Rodzina 500 plus” to 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko, bez dodatkowych warunków. Takie samo wsparcie przysługuje także na pierwsze lub jedyne dziecko, wychowujące się w rodzinie o niskich dochodach. W tym drugim przypadku warunkiem przyznania świadczenia jest spełnienie kryterium dochodowego w wysokości 800 zł lub – w przypadku wychowywania w rodzinie dziecka niepełnosprawnego – 1200 zł.

Jeśli rodzina ubiega się o świadczenie wyłącznie na drugie i kolejne dzieci, nie ma wymogu dokumentowania sytuacji dochodowej. Jedynie prawo do świadczenia na pierwsze dziecko jest uzależnione od spełnienia kryterium dochodowego. W takim przypadku co roku trzeba potwierdzić fakt nieprzekroczenia tego progu. W tym celu do wniosku należy dołączyć odpowiednie – zależne od indywidualnej sytuacji rodziny wnioskodawcy – dokumenty, w tym oświadczenia, niezbędne do ustalenia prawa do danej formy wsparcia.

FLESZ: Program 300 plus - jak otrzymać wsparcie finansowe

Źródło: vivi24

ZOBACZ KONIECZNIE:

Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Olga

Zgłoś naruszenie treści

Fajnie, że dają te dodatki na wyprawkę, jak tylko dostanę tą kasę to robię zakupy z rzeczami do szkoły na stronie krainadziecka.net.pl. Co roku robimy tam zakupy przed rozpoczęciem szkoły.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo