Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od 1918 roku do "Solidarności"

Redakcja
- Chcemy zgromadzić w jednym miejscu dokumentację walki o niepodległość od 1918 roku aż do czasów "Solidarności", dotyczącą działalności wojska, partyzantki, konspiracji, opozycji. Te zbiory dopiero się tworzą. Część wyodrębniliśmy z zasobów Archiwum Akt Nowych, liczymy też na pomoc społeczeństwa w zbieraniu dokumentów - powiedział kierownik Archiwum Czynu Niepodległościowego, Mariusz Olczak.

Archiwum Czynu Niepodległościowego

 Ponad 18 km bieżących teczek z dokumentami obejmują zbiory otwartego wczoraj Archiwum Czynu Niepodległościowego przy Archiwum Akt Nowych w Warszawie.
 W zbiorach archiwum znajdują się materiały z czasów II wojny światowej, m.in. dokumenty Komendy Głównej Armii Krajowej, oddziałów AK, w tym Batalionu Pancernego i Batalionu "Obroża", który wykonywał dywersję kolejową. Są też dokumenty z czasów PRL, m.in. z archiwów Urzędu Rady Ministrów i Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, dotyczące działalności opozycyjnej w Polsce.
 Uroczystość otwarcia Archiwum Czynu Niepodległościowego była częścią programu "Dni Otwartych w Archiwach". Z tej okazji Archiwum Akt Nowych zorganizowało spotkanie z nauczycielami historii, dyskusję "Spojrzenie na wrzesień - 17 IX 1939" oraz prezentację swoich zasobów.
 Archiwum Główne Akt Dawnych w Warszawie - najstarsza polska instytucja archiwalna istniejąca od 1808 roku - udostępniła zwiedzającym oryginały najcenniejszych dokumentów historycznych, m.in. aktu Unii Lubelskiej i Konstytucji Księstwa Warszawskiego. Pokazano też rzadkie dokumenty związane z ludnością ormiańską, zamieszkującą w granicach dawnej Polski.

(PAP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski