Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od 2 stycznia nowa odsłona serialu "Korona królów" - "Jagiellonowe". W drugi dzień świąt 26 grudnia specjalny odcinek pilotowy

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
"Korona królów. Jagiellonowie"
"Korona królów. Jagiellonowie" TVP
W poniedziałek 2 stycznia telewizyjna Jedynka rozpocznie się emisja nowej serii "Korony królów" - "Jagiellonowe". Kolejne odcinki będzie można oglądać od poniedziałku do środy o godz. 20.20. W drugi dzień świat 26 grudnia o tej samej porze zobaczymy pilot serialu.

Duże zmiany dla konsumentów od 2023 r. Część trafi do szarej strefy

od 16 lat

Miłość, wojna, zdrada, opowieść o ludzkich namiętnościach i wielkiej dynastii – tego mogą oczekiwać widzowie serialu „Korona Królów. Jagiellonowie”.

Jest rok 1399. Niedawno owdowiały król Władysław (Sebastian Skoczeń) rozważa powrót na Litwę. Możni krakowscy, by zatrzymać władcę na tronie aranżują jego małżeństwo z wnuczką Kazimierza Wielkiego Anną Cylejską (Milena Staszuk). Narzeczona nie przypada królowi do gustu, Jagiełło wysyła ją na kilka miesięcy do klasztoru, by tam uczyła się polskiego. Pół roku później Anna zostaje żoną Jagiełły, a potem królową Polski i choć małżeństwo nie należy do łatwych, temperamentna Cylejka powoli zdobywa serce męża.

Tymczasem wokół rozgrywa się wielka polityka. Zakon anektuje Żmudź i wciąż zagraża Litwie, wielki książę Witold (Michał Chorosiński) wdaje się w awanturę z Moskwą, a jedyny pozostały przy życiu brat Jagiełły Świdrygiełło (Michał Chruściel) dopuszcza się haniebnej zdrady. Po śmierci Konrada von Jungingena wielkim mistrzem zostaje jego żądny krwi brat Ulryk (Szymon Nygard).

Jagiełło zdaje sobie sprawę, że pokój z krzyżakami jest kruchy, jednak nie jest jeszcze gotowy do ostatecznej rozprawy. Musi przekonać do swoich racji nie tylko papieża, ale i możnych w kraju. Potrzebny mu dziedzic, który umocni jego pozycję na polskim tronie, tymczasem Anna rodzi córkę. Jagiełło wie, że wojna jest nieunikniona i że tylko ona oddali raz na zawsze krzyżackie zagrożenie. 15 lipca 1410 r. dwie wielkie armie stają na wzgórzach Grunwaldu.

Zwycięstwo nad krzyżakami wzmacnia pozycję Jagiełły w Europie. Papież z życzliwością słucha w Konstancji polskich argumentów w sporze z Zakonem. Ale życie osobiste polskiego króla wkrótce ulega poważnym komplikacjom. W 1416 r. umiera nagle Anna Cylejska. Szlachta polska chce jak najszybciej ożenić ponownie króla, podsuwając mu kolejną księżniczkę. Jagiełło jednak zaskakuje wszystkich – ulega wielkiej namiętności do pięknej wdowy, Elżbiety Granowskiej (Karolina Porcari).

W strategicznych decyzjach Władysława wspiera jego doradca biskup Mikołaj Trąba (Radosław Pazura) i bliska mu siostra Aleksandra (Agnieszka Wagner). W tle wielkich wydarzeń i małżeńskich perypetii władcy, toczyć się będą czasami zabawne a czasami dramatyczne historie mieszkańców dworu królewskiego oraz Krakowa.

- Jagiełło jest bardzo silnym człowiekiem. Myślę, że jest to rola, o której marzy każdy aktor. To bardzo ciekawy człowiek, silny a z drugiej strony bardzo ludzki ze swoimi słabościami, zazdrościami, natręctwami. Jest to rola dla mnie – mówi Sebastian Skoczeń.

– Anna Cylejska jest harda, zerojedynkowa, kategoryczna, przede wszystkim dlatego, że jest młoda. Anna wszystko przeżywa bardzo intensywnie, bardzo mocno: zakochanie, małżeństwo, macierzyństwo, dojście do władzy. Staram się ją pokazać w ten sposób, żeby widz czuł, że ona to przeżywa pierwszy raz w swoim życiu - dodaje Milena Staszuk.

Zdjęcia powstawały nie tylko w telewizyjnych studiach, ale również w oryginalnych, historycznych wnętrzach największych polskich zamków, m.in. w Muzeum Zamkowym w Malborku, na Zamku w Kwidzynie, w Opactwie Cystersów w Wąchocku, w Muzeum Wsi Lubelskiej. Sceny plenerowe były realizowane między innymi na terenie parków, narodowych i puszcz.

Na planie serialu pojawiło się ponad 4500 aktorów, statystów, rekonstruktorów. Uszyto ponad 5500 strojów, na które zużyto 2,5 km tkanin. Wykonano także imponującą liczbę rekwizytów militarnych – ponad 735 sztuk.

Serial wyreżyserowali: Krzysztof Łukaszewicz, Tomasz Matuszczak, Łukasz Wiśniewski i Piotr Fiedziukiewicz. Scenariusz napisała grupa scenarzystów pod kierunkiem Anny Krasuskiej i Andrzeja Staszczyka. Za zdjęcia odpowiadają Maciej Majchrzak i Tomasz Wójcik. Scenografią zajęli się Andrzej Haliński, Anna Bohdziewicz i Konrad Laprus, a kostiumy przygotowała Elżbieta Radke. O charakteryzację zadbała Justyna Zaranek. Muzykę skomponował Marcin Przybyłowicz.

Serial składa się z 125 odcinków po 45 minut. 26 grudnia o godz. 20.20 telewizyjna Jedynka pokaże pilot serialu. Regularna emisja kolejnych odcinków rozpocznie się 2 stycznia o godz. 20.20 i będzie je można oglądać w tym paśmie od poniedziałku do środy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Od 2 stycznia nowa odsłona serialu "Korona królów" - "Jagiellonowe". W drugi dzień świąt 26 grudnia specjalny odcinek pilotowy - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski