Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od 25 lat przybywają tu najlepsze polskie chóry

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Józef Romek
Józef Romek Fot. Katarzyna Hołuj
Kultura. Jubileuszowa XXV edycja Myślenickiego Festiwalu Pieśni Chóralnej „Kolędy i Pastorałki” za nami. Wzięło w niej udział 21 chórów, a myślenicki zespół Cantata zajął II miejsce w kategorii chórów dziecięcych.

W sumie przez ćwierć wieku we wszystkich edycjach wystąpiło już 19500 chórzystów z 660 zespołów.

Jak napisał w liście gratulacyjnym kardynał Stanisław Dziwisz, patron honorowy festiwalu, jest to „dzieło wyjątkowe na mapie kulturalnych wydarzeń w Archidiecezji Krakowskiej”. Impreza zrodziła się z inicjatywy Józefa Romka, współtwórcy Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka”. To on na bazie zespołu powołał do życia chór Capella Myslenicensis.

- Zespół ten pod jego batutą szybko zaczął odnosić sukcesy w województwie, jednak zdecydowana odmowa występu grupy na uroczystościach z okazji 22 lipca przyczyniła się do nałożenia odgórnego zakazu pojawiania się Capelli Myslenicensis na ogólnopolskich festiwalach. Taki ostracyzm obudził w młodym dyrygencie ambicje i postanowił stworzyć festiwal w naszym mieście. W ten sposób powstał Myślenicki Festiwal Pieśni Chóralnej „Kolędy i pastorałki” - mówiła na gali finałowej Małgorzata Anita Werner, dyrektorka MOKiS.

Galę tę uświetnił koncert chóru mieszanego Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie „Educatus” pod dyrekcją Adama Korzeniowskiego. Chór ten dwukrotnie był laureatem Grand Prix festiwalu. W tym roku Grand Prix nie przyznano, choć jak stwierdził prof. Jerzy Kurcz, przewodniczący jury, poziom był wysoki.

- Tegoroczny festiwal miał jedną charakterystyczną cechę, a mianowicie większość chórów skupiło się na poziomie wysokim. Zwykle „rozrzut” między najlepszymi a tymi, które nie zdążyły z formą na konkurs, jest większy.

Najwięcej nagród, bo i dla chóru i dla dyrygenta zdobył wrocławski Con Brio pod batutą Małgorzaty Podzielny. On też został uznany za najlepszy chór jubileuszowej edycji festiwalu.

- Festiwal miał jedno zasadnicze zadanie, jedną misję do spełnienia - propagować kolędy i pastorałki Polski i innych narodów. I to, jak się wydaje, czynił znakomicie. Ale uznaliśmy w ostatnich dwóch latach, że może należy także zadbać o powiększanie repertuaru i dotychczasowego zbioru kolęd i pastorałek. I od dwóch lat mamy równocześnie konkurs na nową kolędę. A więc festiwal myśle-nicki nie tylko propaguje dotychczasowy dorobek w tym zakresie, ale także przyczynił się do pomnażanie tego dorobku. To jego wielkie osiągnięcie - mówił prof. Kurcz.

Nagrodę w II Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim na kolędę lub pastorałkę, podobnie zresztą jak i w ubiegłym roku, zdobyła Teresa Frączkiewicz-Kirkov (za kolędę „Jak to dobrze, Boże Dziecię” do tekstu Janusza Ostrowskiego).

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski