Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od alkoholu po piaskownice

TYM
Może zabraknąć pieniędzy na właściwe funkcjonowanie zużytego systemu łączności i sprzętu informatycznego

   W ubiegłym roku strażnicy miejscy ujawnili 54 tys. 330 wykroczeń (44 tys. 541 w 2002 r.) i przyjęli prawie 26 tys. zgłoszeń interwencyjnych (w 2002 r. o tysiąc mniej). W tym czasie ujęli również 377 sprawców przestępstw oraz 68 osób poszukiwanych przez policję, lub prokuraturę. M.in. te informacje zawiera raport na temat pracy krakowskiej Straży Miejskiej w 2003 r.
   - Przez ostatnie 12 miesięcy staraliśmy się doskonalić naszą służbę i zapewniać coraz większe poczucie stanu bezpieczeństwa i porządku w mieście. Pomagała nam w tym współpraca z policją i wsparcie zarządów wszystkich rad dzielnic. Z powodu braków kadrowych nie zawsze byliśmy na miejscu na czas. W tym roku w związku ze zwiększeniem stanu etatowego straży powinno być z tym lepiej - mówi Michał Zamuliński, komendant SM w Krakowie, która w ubiegłym roku najwięcej uwagi poświęciła interwencjom związanym ze spożywaniem i sprzedażą alkoholu. Wobec popełniających tego typu wykroczenia podjęto 14 959 interwencji (w 2002 r. zanotowano ich 7276), kierując 1038 wniosków o ukaranie do Sądu Grodzkiego i karząc mandatami 7520 osób. Sprzedający napoje alkoholowe wbrew warunkom Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (np. sprzedaż osobom nieletnim lub nietrzeźwym) stanowili również największą liczbę ujętych sprawców przestępstw - 71 osób. W zeszłym roku w większej liczbie ujawniono też m.in.: 47 sprawców naruszenia nietykalności cielesnej innej osoby, 40 nietrzeźwych prowadzących pojazdy mechaniczne, 38 sprawców kradzieży lub kradzieży z włamaniem, 27 sprawców rozboju, a także 15 uczestników bójek i pobić oraz 15 sprawców zniszczenia rzeczy. W 2003 r. krakowscy strażnicy miejscy ujawnili też 26 647 wykroczeń drogowych (21 389 dotyczyło naruszenia przepisów o zatrzymaniu i postoju pojazdów), a także podjęli 2116 interwencji związanych z handlem w miejscach niedozwolonych (636 z nich skończyło się mandatem, a 706 wnioskami do sądu). Kontrolowali oni również stan czystości i porządku w mieście. W ich trakcie mandatami ukarano 760 osób na kwotę ponad 78 tys. zł, usunięto także z ulic 234 wraki samochodów. Grupa ekologiczna SM zlokalizowała też ponad 130 dzikich wysypisk śmieci.
   Przez 12 miesięcy krakowscy strażnicy miejscy w ramach działań prewencyjnych bardzo aktywnie współpracowali ze szkołami (przeprowadzili m.in. 511 lekcji, w których uczestniczyło ponad 15 tys. dzieci), organizowali i prowadzili szkolenia oraz kursy samoobrony dla dzieci, kobiet i seniorów (w sumie wzięło w nich udział około 450 osób), a także skontrolowali ponad 630 piaskownic i placów zabaw (ponad 90 procent z nich w trakcie podjętych działań udało się doprowadzić do dobrego stanu). W 2003 r. stan zatrudnienia w krakowskiej SM wynosił 247 osób (w tym 220 strażników i 27 etatów dla pracowników zabezpieczenia logistycznego). W tym roku liczba strażników miejskich wzrasta o 50 osób. - Dzięki temu zwiększy się liczba patroli. W związku z rozszerzeniem etatów na ten rok dysponujemy większym budżetem w kwocie 12 mln 120 tys. zł. Z takimi środkami będzie nam jednak ciężko związać koniec z końcem. Wzorem ubiegłego roku liczymy więc na dodatkowe wsparcie miasta. Pieniędzy może zabraknąć na właściwe funkcjonowanie zużytego systemu łączności i sprzętu informatycznego - wyjaśnił komendant Michał Zamuliński.
(TYM)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski