Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od Czeczena do Ciecienia

(DMA)
fot. Odkryj Beskid Wyspowy
Odkryj Beskid Wyspowy. To wyniosły i długi grzbiet, a nie samotna beskidzka „wyspa”

Nie taka to łatwa góra do zdobycia - tak o Ciecieniu mówią zgodnie Wiesław Stalmach, wójt gminy Wiśniowa i Marek Gabzdyl, wójt gminy Raciechowice, gospodarze kolejnego spotkania z cyklu „Odkryj Beskid Wyspowy”. Po czteroletniej przerwie miłośnicy wędrówek beskidzkimi ścieżkami powracają na ten piękny szczyt.

To już piąta „wyspa”, z którą w tym roku zmierzą się piechurzy. Wyprawa na Ciecień (829 m n.p.m.) odbędzie się bez względu na pogodę. Udział w niej jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji. Wystarczy w niedzielę przyjść - lub przyjechać - na miejsce zbiórki. To zaś znajduje się koło piekarni w Przenoszy. Piechurzy wyruszą tradycyjnie o godz. 9. Wędrówka szlakami czerwonym i zielonym nie powinna zająć więcej niż dwie godziny. - Będzie sporo niespodzianek - zachęca wójt Marek Gabzdyl.

Na szczycie odprawiona zostanie msza św. Nie zabraknie też tradycyjnego konkursu wiedzy o Beskidzie Wyspowym, oczywiście z nagrodami. Odkrywcy wyłonią ze swego grona najmilszego, najmłodszego i najstarszego piechura. Nagrodzeni zostaną również turyści, którzy pokonali najdłuższą drogę - z Polski i zagranicy. - Będą też nagrody specjalne - dodaje wójt Wiesław Stalmach. Jakie? - Olbrzymia satysfakcja ze zdobycia szczytu i… piękne widoki - zaznacza Wiesław Stalmach. Powrót z Cietnia - szlakiem niebieskim na przełęcz Wierzbanowską.

Wybierając się na Ciecień warto pamiętać nie tylko o górskich butach, ale także o wodzie do picia, a także chroniących przed słońcem okularach, czapkach i kapeluszach. Mogą też przydać się płaszcze przeciwdeszczowe.

Na Ciecieniu usytuowane jest też startowisko dla paralotniarzy. To z niego rozciągają się niesamowite widoki na Beskid Makowski, Beskid Wyspowy, a także na Gorce.

Skąd dość niezwykła nazwa? Nie do końca wiadomo. Pierwsze zapiski, jakie przetrwały o górze wznoszącej się ponad Jerzmanową - dziś to Wierzbanowa - pochodzą z 1365 roku i mówią o górze... Czeczen. W XIX-stuleciu była Cieciawem, a dla miejscowych swojskim Ciecioniem. Dziś bywa zwana Cietniem. Piotr Galas wywodzi jej nazwę od cięcia, czyli charakterystycznego wcięcia pomiędzy głównymi wierzchołkami.

Gospodarze spotkania na Ciecieniu - wójtowie Wiesław Stalmach z Wiśniowej i Marek Gabzdyl z Raciechowic - zapraszają też w urocze doliny. - Atrakcji u nas nie brakuje - zapewniają.

W sobotę rozpoczynają się „beskidzkie rytmy i smaki”

1 lipca - 31 sierpnia

V Festiwal Kultury Beskidu Wyspowego „Beskidzkie Rytmy i Smaki”, godz. 17-22.

1 lipca - Dobra (park przy Urzędzie Gminy),

2 lipca - Żegocina (plac przy GS),

9 lipca - Tenczyn (plac przy Stadionie Sportowym),

16 lipca - Wiśniowa (plac przy GOSiK),

23 lipca - Słopnice (plac przy UG),

29 lipca - Kamienica (plac Saturn),

30 lipca - Rabka-Zdrój (amfiteatr),

5 sierpnia - Tokarnia (plac przy kościele),

20 sierpnia - Raciechowice (plac przy Urzędzie Gminy),

27 sierpnia- Limanowa (Park Miejski).

8 lipca - Korab

(sobota - wędrówka nocna)Laskowa (zbiórka koło kościoła, godz. 21) - szlak czarny - Korab- szlak czarny - Laskowa.

9 lipca - Sałasz

Łososina Górna (zbiórka koło Wolimexu, godz. 9) - szlak zielony - Dzielec - Groń - szlak zielony i niebieski - Sałasz Zachodni- Sałasz - szlak niebieski - Łysa Góra - szlak niebieski - Miejska Góra - Limanowa.

16 lipca - Jasień

Szczawa Białe (zbiórka na przystanku PKS, godz. 9) - szlak żółty - Kutrzyca - szlak żółty - Jasień - szlak żółty - Lubomierz Rzeki.

23 lipca - Łopusze Wschodnie

Laskowa (zbiórka koło kościoła godz. 9) - szlak czarny - Laskowa Góra - szlak czarny i niebieski - Rozdziele - szlak niebieski - Łopusze Zachodnie - szlak niebieski - Łopusze Wschodnie - szlak niebieski i zielony - Żegocina.

WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 1. Dlaczego wychodzimy na pole?

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski