Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od fabryki do firmy

Redakcja
W pierwszych latach po wojnie zarząd fabryki skupił się na przygotowaniu terenów, wyszukiwaniu odpowiednich specjalistów, porządkowaniu obiektów fabrycznych i opracowywaniu technologii. Produkcja chemikaliów ruszyła w 1948 roku. W latach 50. w firmie trwał proces organizowania produkcji i zaopatrzenia w surowce, sprowadzano środki transportu. Trwały prace naukowo-badawcze. Dla rozbudowy fabryki powołano specjalnie Przedsiębiorstwo Budowy Zakładów Chemicznych Oświęcim. Z jego udziałem powstały m.in. ciągi produkcyjne karbidu, acetylenu i acetylenopochodnych oraz chloru, chlorku winylu, PCW, instalacje do wytwarzania metanolu i styrenu oraz polistyrenu. W czerwcu 1959 r. uruchomiono produkcję kauczuku syntetycznego.

 Fabryka Paliw Syntetycznych w Dworach powstała 1 września 1945 r. Po kilku zmianach nazwy, od czerwca 1951 r. działała jako Zakłady Chemiczne "Oświęcim" w Oświęcimiu. 8 kwietnia 1997 r. przyjęła obecną nazwę: Firma Chemiczna Dwory SA.
 W latach 60. firma zaczęła wytwarzać kilkanaście całkiem nowych produktów. Coraz większego znaczenia w produkcji nabierały surowce petrochemiczne, kupowane od dostawców, tańsze od stosowanych dotychczas, powstających w trakcie chemicznego przetwarzania węgla. W celu realizacji funkcji społecznych przypisanych ówcześnie zakładom, pobudowano obiekty socjalne i wypoczynkowe.
 W latach 70. nadal rozbudowywano firmę, zwiększając moce wytwórcze istniejących instalacji. Modernizacji poddane zostały m.in. instalacje produktów styrenopochodnych i kauczuków. Produkcja znacząco wzrosła. Powstały też nowe instalacje, wytwarzające m.in. styren i polistyren. W krajobraz zakładu wpisał się nowy budynek administracyjny. W latach tych firma odnotowała najwyższy poziom zatrudnienia. Pod koniec dekady rozpoczęto jednak proces jego racjonalizacji.
 Na początku lat 80. prawie całkowicie wstrzymane zostały inwestycje. Produkcja zmalała. Najgorszy był rok 1982. W kolejnych latach przedsiębiorstwo powoli przystosowywało się do nowych reguł gospodarczych, w których znaczenia nabierać zaczęły wskaźniki ekonomiczne, ochrona środowiska, jakość produktów wspierana przez elektroniczne systemy sterowania. W ofercie handlowej przedsiębiorstwa pojawił się nowy produkt - owipian (do wytwarzania styropianu). Ważną rolę zaczęła odgrywać ochrona środowiska. Zmodernizowano Elektrociepłownię poprzez wdrożenie komputerowego systemu sterowania pracą kotłów oraz instalację elektrofiltrów pochłaniających pyły w 99 proc. Na przełomie lat 80. i 90. wspólnie z miastem wybudowano nowoczesną oczyszczalnię ścieków. Powstało również składowisko odpadów niebezpiecznych, wyposażone w tzw. geomembranę.
 W latach 90. z przyczyn ekonomicznych oraz ze względów proekologicznych trwale wyłączono z eksploatacji kilka wytwórni m. in. półkoksu, metanolu i butanolu. W ostatnich latach zamknięto też m.in. instalacje produkujące karbid, acetylen i acetylenopochodne. Zmianie uległa także struktura własnościowa firmy. 1 grudnia 1994 r. z przedsiębiorstwa państwowego przekształciła się w jednoosobową spółkę skarbu państwa. Niespełna rok później jej akcje wniesione zostały do NFI Foksal. Sprywatyzowanie firmy przyczyniło się do jej lepszego dostosowania do nowych warunków gospodarczych.
 Dzięki ogromnym inwestycjom w latach 1996-1999 (ze środków własnych i kredytów) zmodernizowano wzystkie główne instalacje i linie produkcyjne, oddano też do użytku nowe (m.in. do produkcji owipianu, styrenu oraz polistyrenu blokowego). Firma skoncentrowała produkcję w trzech grupach produktów: kauczukach i lateksach, polistyrenach i dyspersjach winylowych. Wymagało to głębokiej restrukturyzacji: wydzielono 15 nowych podmiotów o charakterze głównie usługowym lub zajmujących się produkcją asortymentów nie mających istotnego wpływu na ekonomikę firmy. Proces ten spowodował istotną racjonalizację zatrudnienia, które w 2000 roku obniżyło się do poziomu ok. 2400 pracowników. Koniec lat 90. to także proces reorientacji spółki z rynku producenta na rynek klienta. Zreorganizowano więc służby handlowe, od podstaw utworzono służby marketingowe, usamodzielnił się eksport produktów, trwa proces budowy nowoczesnego wizerunku firmy.
 Z okazji 55-lecia jubileuszu odznaki "Zasłużony Pracownik Firmy Chemicznej Dwory SA" otrzymają:
 Tadeusz Bartula, Michał Grzesło, Andrzej Bartuś, Władysław Stachura, Janina Żak, Witold Frach, Jan Jankowski, Maria Klaja, Marian Kosowski, Kazimierz Kała, Zdzisław Głownia, Jan Socha, Józef Blamek, Józef Wesołowski, Krystyna Saternus, Maria Czyżowska, Mirosława Porębska, Franciszek Dźwigoński, Zofia Rosiek, Grażyna Wielgosz, Aleksandra Drżał, Maria Juszczyk.
 Gratulujemy!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski