1/12
Polscy himalaiści stanowią czołówkę na świecie.
fot. .Fot. Pixabay

Polscy himalaiści stanowią czołówkę na świecie.

2/12
Urodziła się 10 lipca 1949 roku w Warszawie. Choć ukończyła...
fot. PAP/Marcin Obara

11. Anna Czerwińska

Urodziła się 10 lipca 1949 roku w Warszawie. Choć ukończyła studia farmaceutyczne z tytułem doktora, to nie pracowała zbyt długo w tym zawodzie, porzucając go dla wspinaczki wysokogórskiej. Początkowo ograniczyła się do Tatr, ale potem zainteresowała się wyższymi górami: Alpami, Karakorum i Himalajami. Czerwińska jest drugą kobietą w historii Polski, która wspięła się na najwyższy szczyt świata, Mount Everest, po Wandzie Rutkiewicz. Zdobyła go w 2000 roku, będąc wówczas najstarszą kobietą na świecie, która to osiągnęła.

3/12
Długo się bronił przed nazywaniem go himalaistą, przed tym...
fot. Marcin Kin

10. Andrzej Bargiel

Długo się bronił przed nazywaniem go himalaistą, przed tym samym broniła się również część środowiska polskich himalaistów. Dlaczego? Bo jego celem nie jest przecież zdobywanie szczytów, tylko zjazd z nich na nartach. Jak dotąd udało mu się to w wypadku Sziszapangmy, Manaslu, Broad Peak i - w tym roku - K2. W wypadku Broad Peak był tylko jednym z dwóch wspinaczy, którym udało się to w ciągu całego sezonu 2015 - w dodatku był pierwszym skialpinistą, który kiedykolwiek zjechał z tego szczytu. Był także pierwszym człowiekiem na ziemi, który zjechał na nartach z K2. Ma na koncie tytuł Śnieżnej Pantery - za zdobycie pięciu najwyższych szczytów (każdy z nich jest siedmiotysięcznikiem) b. ZSRR. Ale to nie koniec - bo na Śnieżną Panterę „zarobił” w rekordowo krótkim czasie 29 dni i 17 godzin. Z trzech szczytów z tej puli udał mu się przy okazji pełny zjazd na nartach. Bargiel słynie z wyjątkowo ostrego treningu, który skutkuje niesamowitym przygotowaniem fizycznym. Ustanowił m.in. w 2010 roku niepobity do dziś rekord Elbrus Race (czyli biegu na najwyższy pięciotysięcznik Kaukazu) - zdołał wbiec na wysokość 5462 m n.p.m. w czasie 3h i 23 min. Pobił aż o 32 minuty wcześniejszy rekord, należący do Denisa Urubki. Jak się do tego przygotowywał? Np. wybiegając, w ramach jednego treningu, trzy razy z rzędu z Kuźnic na szczyt Kasprowego Wierchu i z powrotem. Andrzej Bargiel 30 kwietnia 2021 jako pierwszy człowiek w historii zdobył szczyt Yawash Sar II w Karakorum, po czym zjechał z niego na nartach.

4/12
Ostatni na tej liście z czwórki polskich zdobywców Korony....
fot. Dziennik Lodzki

9. Piotr Pustelnik

Ostatni na tej liście z czwórki polskich zdobywców Korony. Nie ukończył swojego pierwszego kursu wspinaczkowego - instruktor uznał, że „nie nadaje się do wspinaczki” - co dało mu (tzn. instruktorowi) trwałe miejsce w historii, tym bardziej że dziś Pustelnik jest prezesem polskiego Polskiego Związku Alpinizmu. Piotr Pustelnik zdobywał poszczególne szczyty Korony od 1990 do 2010 roku. Początkowo wspinał się głównie w Tatrach, na pierwszy ośmiotysięcznik - Gaszerbrum II wszedł, mając już 39 lat (to sporo jak na himalajski debiut, a jeszcze więcej jak na plan zdobycia Korony). Ostatni ośmiotysięcznik zdobył tuż przed 60-tką, była to Annapurna. Ta ostatnia góra to zarazem dowód uporu i determinacji Pustelnika - trzy próby zdobycia szczytu się nie powiodły, udało mu się dopiero za czwartym razem. Część wspinaczy ma tendencję do pewnego lekceważenia osiągnięć Pustelnika - główna przyczyna to używanie tlenu podczas części wejść (pamiętajmy jednak, że wśród polskich zdobywców Korony nie używał go wyłącznie Denis Urubko). Z kolei himalaistom zimowym zdarza się wytykanie mu, że nie podejmował prób zdobywania ośmiotysięczników w tym najtrudniejszym sezonie. Było to szczególnie widoczne po tragicznej dla Berbeki i Kowalskiego wyprawie na Broad Peak. Pustelnik kierował wtedy zespołem przygotowującym raport o tragedii i jej przyczynach - a raport był bardzo krytyczny wobec kierownika tamtej wyprawy Krzysztofa Wielickiego i Adama Bieleckiego.

Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

Szokujący film policji z pomorskich dróg. Milimetry od tragedii

Szokujący film policji z pomorskich dróg. Milimetry od tragedii

Bezpieczne, czyste i niesamowicie piękne – poznaj najlepsze plaże Europy

Bezpieczne, czyste i niesamowicie piękne – poznaj najlepsze plaże Europy

Ważne spotkanie. Czego dotyczyły rozmowy rządów Polski i Ukrainy?

AKTUALIZACJA
Ważne spotkanie. Czego dotyczyły rozmowy rządów Polski i Ukrainy?

Zobacz również

Volkswagen Passat Variant 1.5 eTSI 150 KM. Wrażenia z jazdy, dane techniczne, ceny

Volkswagen Passat Variant 1.5 eTSI 150 KM. Wrażenia z jazdy, dane techniczne, ceny

Szokujący film policji z pomorskich dróg. Milimetry od tragedii

Szokujący film policji z pomorskich dróg. Milimetry od tragedii