Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od maja dłuższa lista darmowych leków dla seniorów

Iwona Krzywda
Iwona Krzywda
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Fot. Grzegorz Mehring / Polskapresse
W maju na wykaz bezpłatnych lekarstw 75 plus trafią kolejne terapie. Dzięki zmianom zaoszczędzą m.in. najstarsi pacjenci cierpiący na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, chorobę zakrzepowo-zatorową czy schorzenia tarczycy.

Ministerstwo Zdrowia opublikowało już gotowy projekt najnowszego wykazu darmowych leków dla pacjentów, którzy ukończyli 75 rok życia. Od początku maja seniorzy będą mogli odebrać w okienkach aptek bez opłat aż 2005 różnego rodzaju medykamentów stosowanych np. w leczeniu cukrzycy, nadciśnienia, osteoporozy, choroby Alzheimera, choroby Parkinsona, bolących stawów czy przerostu prostaty.

To o 260 preparatów więcej, niż znalazło się w aktualnie obowiązującym wykazie. Co istotne, resort zdrowia zdecydował o dopisaniu do listy preparatów dedykowanych emerytom aż 30 nowych terapii dotychczas na niej nieujętych.

Na zmianach skorzystają m.in. pacjenci z dolegliwościami układu oddechowego – astmą i przewlekłą obturacyjną chorobą płuc. Dzięki decyzji ministerstwa nie będą oni musieli już płacić za kilkadziesiąt różnych leków, które na co dzień stosują. Do wykazu dopisano m.in. medykamenty zawierające substancję czynną ciclesonidum, fenoterolum czy formoterolum.

Sporo zaoszczędzą również osoby zmagające się z chorobą zakrzepowo-zatorową. Od nowego miesiąca bezpłatne będą dla nich nowe leki zawierające tzw. heparyny drobnocząsteczkowe. Do tej pory za jedno opakowanie tego rodzaju medykamentów seniorzy musieli zapłacić z własnej kieszeni nawet ok. 100 zł.

– Uwzględnienie na senioralnym wykazie heparyn drob-nocząsteczkowych to bardzo dobry ruch, który należy pochwalić. Choroba zakrzepowo-zatorowa częściej występuje właśnie wśród najstarszych pacjentów i są oni zmuszeni wydawać na leki do jej terapii spore kwoty – komentuje dr Leszek Borkowski, specjalista farmakologii klinicznej i prezes Fundacji „Razem w Chorobie”.

Manewry TOPR na Morskim Okuhttps://www.facebook.com/1909.topr/

Nocne manewry TOPR na Morskim Oku [PIĘKNE ZDJĘCIA]

Od maja na senioralny wykaz trafią także kolejne terapie reumatoidalnego zapalenia stawów, choroby Alzheimera, hipoglikemii, chorób tarczycy czy chorób dróg moczowych. Bezpłatne dla seniorów będą również nowe preparaty przeznaczone do walki z bólami neuropatycznymi wywołanymi przez uszkodzone nerwy.

Lista bezpłatnych leków 75 plus zmienia się co dwa miesiące i jest regularnie poszerzana. Program wystartował we wrześniu 2016 r., a na pierwszym wykazie znalazło się 1129 różnego rodzaju środków. Na tym majowym będzie ich już niemal dwa razy więcej. W tym roku na pokrycie kosztów lekarstw wydawanych seniorom bez opłat ma zostać przeznaczonych z budżetu państwa ponad 600 mln zł.

Darmowe preparaty przysługują wszystkim pacjentom, którzy ukończyli już 75 rok życia, niezależnie od poziomu dochodów. Do ich odbioru w aptece niezbędną jest jednak specjalna senioralna recepta, wystawiona przez lekarza rodzinnego albo pielęgniarkę pracującą w przychodni podstawowej opieki zdrowotnej, która przeszła odpowiedni kurs. Chorzy, którzy na co dzień leczą się w poradniach specjalistycznych – np. u geriatry – albo właśnie opuścili oddział szpitalny, żeby skorzystać z przywileju, najpierw muszą więc odwiedzić lekarza pierwszego kontaktu.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Fundusze unijne na nowe atrakcje w małopolskich uzdrowiskach

TVP3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski