Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od odwagi do sukcesu

Magdalena Uchto
Podczas uroczystości jubileuszowych młodzież ze stowarzyszenia zaśpiewała m.in. "Pięknie żyć"
Podczas uroczystości jubileuszowych młodzież ze stowarzyszenia zaśpiewała m.in. "Pięknie żyć" Fot. Magdalena Uchto
Miechów. Od dwudziestu lat pomagają osobom niepełnosprawnym godnie żyć. W Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym liczy się edukacja i przyjaźń.

W placówkach miechowskiego koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, uczy się i rehabilituje 101 niepełnosprawnych. Ale z usług, dzięki kontraktowi z Narodowym Funduszem Zdrowia korzysta ponad 400 osób.

Ta działalność jest możliwa dzięki determinacji i odwadze grupy rodziców, która przed dwudziestoma laty założyła w Miechowie, koło PSOUU. Jego obecny przewodniczący Stanisław Ryłko przypomniał, że do otwarcia placówek przyczyniła się Krystyna Mrugalska, dziś honorowa przewodnicząca Zarządu Głównego PSOUU.

- W 1992 roku samorząd miejski, w porozumieniu z Urzędem Rejonowym oraz Urzędem Wojewódzkim w Kielcach, przekazał budynek przychodni zdrowia. I tak rozpoczął się jego remont i adaptacja na potrzeby stowarzyszenia
- mówił Stanisław Ryłko.

W piątkowych uroczystościach jubileuszowych uczestniczyli ówczesny burmistrz Andrzej Grosicki i wicewojewoda kielecki Zygmunt Szopa.

Po 20 latach działalności stowarzyszenie kupiło od gminy budynek po byłej szkole podstawowej w Strzeżowie. W przededniu jubileuszu Stanisław Ryłko z burmistrzem Dariuszem Marczewskim podpisali akt notarialny.

- Myślę, że za kilka lat, przy wsparciu różnych osób, instytucji i - mam nadzieję - funduszy europejskich, powstanie wyjątkowe miejsce na mapie edukacyjno-rehabilitacyjnej - dodał Stanisław Ryłko. W planach jest m.in. utworzenie Dziennego Centrum Aktywności oraz mieszkań treningowych lub chronionych.

-Marzenia są wielkie. Choć, jak mówi Anna Kuczma, pierwsza przewodnicząca Zarządu koła: "To nie marzenia, to potrzeby nasze i naszych dzieci" - zaznaczył przewodniczący Ryłko. Przyznał, że za każdym sukcesem stoi człowiek. Podczas jubileuszu można było zobaczyć nie tylko wspaniały program artystyczny, ale także piękny film o historii stowarzyszenia.

Katarzyna Kmita zaznaczyła w nim, że dzięki placówkom mogła uczęszczać do Ośrodka Edukacyjno-Rehabilitacyjno-Wychowawczego, a następnie do Warsztatów Terapii Zajęciowej. - Uczestniczyłam w projektach unijnych, śpiewam w zespole "Wiolinki". Tu mam przyjaciół - mówiła Kasia. Jak podkreśliła Anna Kuczma, stowarzyszenie połączyło też rodziców dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. Spotykają się onie nie tylko podczas oficjalnych wydarzeń, ale również prywatnie.

Obecnie w miechowskim kole stowarzyszenia zatrudnionych jest 71 osób, a z szesnastoma podpisano umowy-zlecenia. Na zajęcia do placówek młodzież dowożona jest również spoza powiatu.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski