Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od października studenci mają wrócić na uczelnie, ale nadal będzie też prowadzona nauka zdalna

Paulina Szymczewska
Paulina Szymczewska
Na wielu uczelniach wykłady mają być prowadzone zdalnie, natomiast pozostałe zajęcia (np. laboratoryjne) będą odbywać się w formie stacjonarnej
Na wielu uczelniach wykłady mają być prowadzone zdalnie, natomiast pozostałe zajęcia (np. laboratoryjne) będą odbywać się w formie stacjonarnej 123RF
Nowy rok akademicki tuż-tuż. Czy studenci – po wielu miesiącach nauki zdalnej – powrócą na uczelnie? Taki jest plan, ale czy się powiedzie, nikt nie może zagwarantować. Tym bardziej, że na jesień jest zapowiadana czwarta fala epidemii koronawirusa. Oto jak małopolskie uczelnie przygotowują się na nadchodzący rok akademicki.

FLESZ - Polacy nie mają oszczędności

od 16 lat

Na Uniwersytecie Jagiellońskim nauka ma być prowadzona stacjonarnie, z elementami kształcenia zdalnego (decyzja w tej sprawie, wykaz zajęć i sposób ich prowadzenia zostaną ogłoszone przez dziekanów wydziałów do 10 września). Jeśli zaś chodzi o ograniczenia, to jeśli nie będzie wytycznych ze strony ministerstwa czy GIS, stosowane będą ogólne zasady bezpieczeństwa – noszenie maseczek, zachowanie dystansu, dezynfekcja rąk itp.

Na Akademii Górniczo-Hutniczej założenie jest takie, że od 1 października uczelnia w zasadzie wróci do normalnego funkcjonowania, czyli bez ograniczeń związanych z pandemią. Jak informuje rzeczniczka AGH Anna Żmuda-Muszyńska, wszystkie zajęcia w ramach studiów wyższych, których realizacja przewidziana jest w salach dydaktycznych uczelni, będą realizowane stacjonarnie.

Nie wyklucza to jednak możliwości prowadzenia zajęć w trybie zdalnym. Są do tego zachęcani zwłaszcza nauczyciele akademiccy, którzy poprzez realizację zajęć on-line uzyskali cenne doświadczenia i chcieliby je dalej w pewnym zakresie kontynuować.

- W przypadku organizacji wykładów w dużych grupach zakładamy, że będą one się odbywały stacjonarnie w salach wykładowych, z uwzględnieniem obowiązujących wytycznych i wymogów sanitarnych, z ewentualną możliwością prowadzenia transmisji na żywo - mówi rzeczniczka AGH i dodaje, że jeśli sytuacja epidemiczna ulegnie zmianie i wprowadzone zostaną kolejne ograniczenia, to oczywiście organizacja zajęć na uczelni zostanie do tego dostosowana.

Politechnika Krakowska również planuje powrót do nauki stacjonarnej (na studiach I i II stopnia, studiach doktoranckich, w Szkole Doktorskiej, na studiach podyplomowych i w innych formach kształcenia), przy zapewnieniu bezpiecznych warunków uwzględniających aktualny stan zagrożenia epidemicznego. Będzie więc obowiązywało m.in. noszenie maseczek, zachowanie dystansu, regularna dezynfekcja i wietrzenie sal itp. – Oczywiście w przypadku zmiany sytuacji epidemicznej w trakcie semestru organizacja kształcenia może ulec zmianie – zastrzega rzeczniczka PK Małgorzata Syrda-Śliwa.

Przypomina jednocześnie, że władze uczelni zachęcają studentów i pracowników do szczepień. Zorganizowane już zostały dwie tury szczepień, a w razie potrzeby PK będzie gotowa do zorganizowania kolejnej tury wraz z początkiem roku akademickiego. Dodajmy, że podjęto również działania zwiększające bezpieczeństwo studentów w akademikach: więcej pokoi jednoosobowych, ograniczenia dotyczące odwiedzin, wydzielone pokoje przeznaczone na izolatoria dla osób zakażonych lub będących na kwarantannie itp.

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie od października zaprasza studentów studiów stacjonarnych I i II stopnia oraz jednolitych magisterskich w mury uczelni. Wyjątkiem mają być tylko wykłady kierunkowe, które będą prowadzone poprzez platformę Teams. Natomiast kształcenie na studiach niestacjonarnych będzie się odbywało w formule zjazdów zdalnych (wykładowych) oraz stacjonarnych (ćwiczenia, laboratoria, lektoraty). Jeśli zaś chodzi o seminaria dyplomowe i konsultacje w ramach obu trybów studiów, to wprowadzono tu formę zdalną. – Powyższe ustalenia będą na bieżąco dostosowywane do panującej sytuacji epidemiologicznej i mogą ulec zmianie – informuje dr hab. prof. UEK Karolina Klecha-Tylec, prorektor ds. kształcenia i studentów.

Na Uniwersytecie Pedagogicznym w nowym roku akademickim nauka ma się odbywać w trybie hybrydowym. Wykłady ogólnouczelniane w semestrze zimowym będą prowadzone zdalnie, z możliwością odtworzenia nagranego wykładu w dowolnie wybranym przez studenta czasie. Zajęcia audytoryjne, konwersatoryjne i laboratoryjne powinny odbywać się w trybie zdalnym lub hybrydowym. Możliwe będzie także prowadzenie tych zajęć w trybie stacjonarnym, z zachowaniem rygorów sanitarnych i ograniczeniem liczby uczestników.

– Już teraz myślimy również nad bezpiecznym zaplanowaniem najbliższych spotkań inauguracyjnych pierwszych roczników. Będą odbywać się w grupach do 50 osób – podaje rzeczniczka PK Dorota Rojek-Koryzna. – Mamy nadzieję, że uda się zapobiec kolejnej fali ograniczeń. Większość wykładowców i personelu administracyjnego jest już zaszczepiona – dodaje.

Uniwersytet Rolniczy w Krakowie w nadchodzącym roku akademickim planuje, by zajęcia dla studentów I roku odbywały się stacjonarnie, a dla tych z wyższych lat – w formie hybrydowej, w tzw. trybie schodkowym, czyli zajęcia w formie stacjonarnej będą mieli naprzemiennie studenci poszczególnych roczników wszystkich kierunków, w zależności od specyfiki tychże kierunków.

Oczywiście na uczelni nadal będzie obowiązywał reżim sanitarny w postaci częstej dezynfekcji pomieszczeń, wietrzenia sal po każdych zajęciach, zachowania dystansu społecznego, dezynfekcji rąk, noszenia maseczek itp. – Jeżeli zaś chodzi o akademiki, decyzja w sprawie kwaterowania tylko zaszczepionych nie zapadła. Staramy się kwaterować studentów w pokojach 1- i 2-osobowych. Obserwujemy rozwój sytuacji epidemicznej – informuje rzeczniczka UR Izabella Majewska.

Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie przygotowuje się na powrót studentów na uczelnię, bowiem nauka od nowego roku akademickiego ma się tam odbywać stacjonarnie, z obowiązkiem stosowania się do aktualnie obowiązujących wymogów sanitarnych. Przy czym niewykluczone, że część zajęć może być prowadzona zdalnie. Oczywiście jeśli sytuacja epidemiczna się pogorszy, władze uczelni będą stosownie reagować – bierze się pod uwagę kształcenie w trybie hybrydowym, jak również zdalne.

W Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie władze zakładają, że jeśli sytuacja epidemiczna nie ulegnie znaczącemu pogorszeniu, nauka odbywać się będzie stacjonarnie. Natomiast w razie wystąpienia mniej optymistycznego scenariusza uczelnia przygotowana jest na kształcenie w systemie hybrydowym, zwłaszcza, że cyfryzacja PWSZ w Tarnowie jest obecnie na bardzo zaawansowanym etapie.

Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa w Nowym Targu to, czy organizacja nauki w nadchodzącym roku akademickim przyjmie formę stacjonarną, zdalną czy też hybrydową, uzależnia od aktualnej sytuacji epidemicznej. – W przypadku pojawienia się obostrzeń związanych z epidemią nauka stacjonarna będzie musiała ustąpić zajęciom realizowanym w formie zdalnej – informuje Anna Gródek, kierownik Centrum Promocji i Public Relations PPUZ w Nowym Targu. – Warto jednak podkreślić, że według scenariusza zakładającego brak zdecydowanych ograniczeń spowodowanych Covid–19, w październiku studenci rozpoczną naukę stacjonarnie – dodaje, zapewniając jednocześnie iż niezależnie od formy komunikacji realizacja zajęć dydaktycznych będzie się odbywała na najwyższym poziomie.

Małopolska Uczelnia Państwowa im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu w nadchodzącym roku akademickim planuje prowadzić kształcenie stacjonarne z elementami kształcenia zdalnego. Zajęcia realizowane w sposób tradycyjny będą się odbywać pod warunkiem zachowania aktualnie obowiązujących wytycznych dotyczących reżimu sanitarnego.

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie zamierza w semestrze zimowym prowadzić kształcenie w trybie hybrydowym. Wykłady i konwersatoria (czyli zajęcia realizowane w większych grupach) będą się odbywać zdalnie, a pozostałe zajęcia dydaktyczne – stacjonarnie. Oczywiście w murach uczelni każdy będzie miał obowiązek stosować się do zasad sanitarnych: nosić maseczkę, dezynfekować dłonie, zachować dystans itp.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski