Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od poloneza po hip-hop

PSZ
"Alla Pollacca - drogi do wolności" to spektakl w wykonaniu Baletu Dworskiego "Ardente Sole", który zainauguruje w Krakowie obchody 25-lecia Solidarności.

25-lecie Solidarności

25-lecie Solidarności

"Alla Pollacca - drogi do wolności" to spektakl w wykonaniu Baletu Dworskiego "Ardente Sole", który zainauguruje w Krakowie obchody 25-lecia Solidarności.

   Spektakl zostanie wystawiony 26 sierpnia na jednej z krakowskich scen teatralnych (dokładne miejsce nie jest jeszcze znane). Będzie to oparta na polonezie - symbolu polskiej kultury i mentalności - podróż przez historię Polski, historię tańca, muzyki i kostiumów. W spektaklu Polonezowy Korowód połączy ciąg obrazów, przedstawiających poprzez taniec i pantomimę najważniejsze wydarzenia i postaci związane z historią Polski (od XVIII wieku do współczesności).
   Dzień później w al. Róż w Nowej Hucie odbędzie się natomiast widowisko plenerowe pt. "Zapis" (w reżyserii Jerzego Zonia, dyrektora Teatru KTO). Scenariusz widowiska oparty został na utworach Zbigniewa Herberta. Jego tematem jest fenomen solidarności ludzkiej. Jak podkreśla Jerzy Zoń, spektakl ma charakter poetycki, pozbawiony jest okolicznościowego patosu. Składać się on będzie z dziewięciu obrazów teatralnych, nawiązujących do najnowszej historii Polski (od 1945 r. do czasów współczesnych), skomentowanych poezją Herberta. - Trzy postaci: kobieta, mężczyzna i narrator będą śpiewać i recytować. Chciałbym, by byli to wielcy polscy aktorzy. Wstępne rozmowy przeprowadzono z Olgierdem Łukaszewiczem, trwają rozmowy z Krystyną Jandą - podał Jerzy Zoń. W przedstawieniu, do którego muzykę skomponuje Jan Kanty Pawluśkiewicz, zastosowane zostaną najnowocześniejsze techniki oświetlenia sceny i nagłośnienia, nie zabraknie też m.in. mobilnych dekoracji, pojazdów mechanicznych i efektów pirotechnicznych. Za sceną stanie wielki ekran, na którym wyświetlane będą artystycznie obrobione kroniki filmowe z lat 80. (widowisko "Zapis" - w nieco zmienionej formie - ma być również zaprezentowane 14 sierpnia w Gdańsku).
   W krakowskie obchody 25-lecia Solidarności zostanie też włączony II Nowohucki Maraton Filmowy, który odbędzie się 2 - 4 września. Jego pierwszy dzień poświęcony będzie tym, którzy organizowali zręby wolnych związków zawodowych i strajki w ówczesnej Hucie im. Lenina (zaprezentowane zostaną m.in. materiały, zarejestrowane podczas nowohuckich manifestacji; otwarta również zostanie wystawa fotografii, dokumentujących opór Nowej Huty przeciwko komunizmowi). W drugim dniu maratonu, poświęconym budowie i budowniczym Nowej Huty, odbędą się projekcje filmów dokumentalnych oraz kronik filmowych sprzed 55 lat, natomiast w dniu trzecim wyświetlony zostanie film fabularny pt. "Zagubione uczucia" Jerzego Zarzyckiego, który powstał w 1957 roku, jednak - zablokowany przez cenzurę - wiele lat przeleżał na półce i można go było oglądać dopiero po 1989 r.
   Imprezie w al. Róż towarzyszyć będą występy artystyczne. - Obecnie trwają rozmowy ze środowiskiem hiphopowym i breakdance'owym, które mają zapewnić oprawę artystyczną imprezy - podał radny Maciej Twaróg, pomysłodawca Nowohuckiego Maratonu Filmowego. (PSZ)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski