Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od poniedziałku kontrolerzy ubiorą mundurki [ZDJĘCIA, WIDEO]

Arkadiusz Maciejowski
Arkadiusz Maciejowski
Od poniedziałku (1 lutego) połowa kontrolerów biletów w krakowskich tramwajach i autobusach pracować będzie w jednolitych strojach tzw. mundurkach. Kontrolera rozpoznać będzie można po charakterystycznym czerwonym krawacie.

Strój będzie składał się z białej koszuli, czerwonego krawatu i granatowych spodni. Ponadto, każdy z tych 50 kontrolerów będzie miał na sobie kurtkę z logo ZIKiT. Latem pracownik będzie mógł odpiąć od niej rękawy i nosić ją jako kamizelkę. Krakowscy kontrolerzy dostaną również nowe urządzenia do sprawdzania biletów.

- Wybraliśmy strój nawiązujący do służb mundurowych, a nie eleganckich uniformów, ponieważ kontrolerzy będą pracować w różnych warunkach i powinni czuć się komfortowo – mówi Michał Pyclik z ZIKiT.

Autor: Marcin Karkosza

Jak tłumaczą urzędnicy: "Kontrolerzy będą bardziej widoczni dla pasażerów oraz w razie potrzeby udzielą informacji na temat biletów czy komunikacji miejskiej".

- Nie będzie miała też sensu dyskusja z kontrolerem, który przyłapie nas na jeździe z nieważną kartą miejską, ponieważ od momentu zeskanowania karty, informacja zostanie zapisana w systemie i opłata dodatkowa zostanie naliczona automatycznie – mówi Michał Pyclik z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

Wszystkie zmiany wejdą w życie na podstawie umowy podpisanej między ZIKiT a firmą Renoma, która została wyłoniona w przetargu. Pracownicy tej firmy będą kontrolowali bilety a także rozpatrywali odwołania. Jeżeli pasażer nie będzie się zgadzał z rozstrzygnięciem, ma także prawo skierowania odwołania do ZIKiT-u. Ponadto ZIKiT będzie też zajmował się kontrolą pracy firmy, szczególnie na początku jej działalności.

Firma Renoma w ciągu miesiąca ma przeprowadzić co najmniej 15 tysięcy kontroli (w okresie wakacyjnym 10,5 tys.). Miesięcznie kontrolerzy powinni wystawić 6.000 opłat dodatkowych (w wakacje mniej – 4.200). Liczby te wynikają z zaniżonych statystyk z lat poprzednich. Taki zapis musiał być wpisany do umowy, żeby gmina mogła skutecznie kontrolować sprawność wykonywanej pracy przez firmę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski