Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od Pottera do kibola, czyli co czytają Polacy

Monika Jagiełło
Literatura. Utwory Joanne K. Rowling, Antoine’a de Saint-Exupery’ego, Richarda Dawkinsa i Michaiła Bułhakowa trafiły do czołówki listy „100 książek, które trzeba przeczytać”. Spis wyłoniono w internetowym głosowaniu, jednym z największych, jakie przeprowadzono w Polsce.

W konkursie „100 książek, które trzeba przeczytać”, swoje ulubione lektury typowali pisarze i dziennikarze, m.in. Piotr Bratkowski, Janusz Leon Wiśniewski, Sylwia Chutnik, Karolina Korwin Piotrowska, Katarzyna Montgomery, Remigiusz Grzela, Michał Rusinek i Jakub Żulczyk. Z burzy mózgów literatów i dziennikarzy wyłoniła się lista stu książek wszech czasów. Następnie została oddana w ręce internautów, którzy mogli głosować na pozycje z listy lub na własne typy.

– _To jest pewnego rodzaju propozycja. Macie lepszą? To podrzućcie _– mówił Michał Rusinek, zachęcając do buntu przeciw jurorskim wyborom.

Alfabetyczną listę książek jurorów otwierało „49 opowiadań” Ernesta Hemingwaya. Na pierwsze miejsce rankingu internautów trafiła natomiast seria o przygodach Harry’ego Pottera. Drugie zajęła książka o piłkarskich kibicach i chuliganach – „Jesteś kibolem” Krzysztofa Korsaka. Kolejne pozycje przypadły „Małemu Księciu” de Saint-Exupery’ego, „Samolubnemu genowi” Dawkinsa oraz „Mistrzowi i Małgorzacie” Bułhakowa.

W pierwszej dwudziestce znalazły się też książki Suzanne Collins, Mateusza Czarneckiego, Andrzeja Sapkowskiego, George’a Orwella i J.R.R. Tolkiena. Dominowały literatura obyczajowa, fantastyka oraz kryminały. Co ciekawe, większość ze 165 tys. oddanych głosów padła na książki wskazane przez dziennikarzy i literatów.

– _Wszystko wskazuje na to, że mamy do czynienia z największym tego typu plebiscytem w Polsce, choć wyniki nie są reprezentatywne dla ogółu społeczeństwa. W głosowaniu wzięli bowiem udział przede wszystkim ludzie młodzi, do 34. roku życia _– mówi dyrektorka marketingu Empiku Magdalena Mularuk.

To sprawia, że wyniki oceniane są różnie. Liczbę głosujących – 80 tysięcy internautów – trzeba jednak potraktować poważnie.

Frekwencja jest krzepiąca. Ale samą czołówkę rankingu potraktowałbym raczej jako zestawienie literatury dziś najpopularniejszej niż utworów wszech czasów. Części z __tytułów nawet nie znałem – przyznaje poeta i eseista Bronisław Maj. – _Tylko „Mistrz i Małgorzata”, „Zbrodnia i kara” i __„Mały Książę” to ponadczasowe dzieła _– stwierdza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski