Od przyszłego roku VAT będzie wyższy…

Redakcja
Wkrótce mieszkańców Litwy może czekać przykra niespodzianka. Planując budżet na następny rok konserwatyści rozważają możliwość zwiększenia podatku od towaru i usług (VAT) z 21 do 23 proc.

Zwiększenie VAT wywołałoby powszechny wzrost cen. Fot. Marian Paluszkiewicz

― Z powodu ostatnich wydarzeń powinniśmy wnieść odpowiednie zmiany do budżetu na rok 2012. Problemy w strefie euro są coraz bardziej poważne. Sytuację dla Litwy jeszcze więcej utrudnia sprawa bankructwa „Snorasu” ― powiedział premier Andrius Kubilius.

Jednak w koalicji rządzącej na razie brakuje porozumienia co do sposobów łatania dziurawego budżetu.

Przewodniczący Ruchu Liberałów, minister komunikacji Eligijus Masiulis stwierdził, że obecnie trwają dyskusje na temat tego, jak mają wyglądać zmiany budżetu na następny rok. Minister komunikacji zaznaczył, że poglądy liberałów i konserwatystów w tej sprawie różnią się.

― Jeżeli nie zostaną zwiększone dochody budżetu lub zmniejszone wydatki, nie uda się osiągnąć naszego celu ― 2,8–procentowego deficytu budżetowego. Właśnie w sprawie rozwiązania tego problemu różnią się opinie liberałów i konserwatystów. My sądzimy, że nie wolno obciążać ludzi większymi podatkami ― mówił Masiulis.

Minister komunikacji zaznaczył, że warto rozważać możliwość zmniejszenia kosztów zarządzania:

― Nasza propozycja również jest radykalna, ale dotyczy innej dziedziny. Sądzę, że należy zmniejszyć liczbę ministerstw i koszta zarządzania. To pozwoliłoby zaoszczędzić do 200 mln litów.

Michał Mackiewicz, poseł na Sejm z ramienia AWPL, w rozmowie z „Kurierem” zgodził się z opozycją i również sceptycznie ocenił propozycję konserwatystów.

― To jest po prostu niedopuszczalne. Chociaż może wyglądać, że jakieś 2 proc. to niedużo, jednak w sklepach ceny od razu znacznie podskoczą. Dla zwykłego obywatela, zarabiającego minimalnie, będzie to poważny cios ― mówił Michał Mackiewicz. ― My, tak samo jak opozycja, nie zamierzamy popierać zwiększenia podatku VAT na żadnym etapie omawiania. Będziemy sprzeciwiali się temu.

Poseł zaznaczył, że należy poszukiwać innych rezerw do załatania budżetu.

― Należy nie odrzucać pomysłu opodatkowania odsetek bankowych tych obywateli, którzy na lokatach mają miliony, czyli mają z czego płacić. Nie wolno dopuścić, żeby nasz budżet ratowali najbiedniejsi ― skomentował sytuację Michał Mackiewicz.

Podobnie mówił również poseł Jarosław Narkiewicz, który zaznaczył, że zwiększenie podatku VAT negatywnie wpłynęłoby na konsumpcję w kraju.

― Nie warto tego robić, bo nie zawsze zwiększenie podatków pozwala zwiększyć dochody budżetu. Pieniądze zawsze są bardzo delikatną sprawą, a szczególnie, gdy mamy taką trudną sytuację gospodarczą. Wypłaty stoją na miejscu, wielu mieszkańców kupuje tylko podstawowe artykuły, bo wszystko już teraz jest zbyt drogie. Nie możemy pozwolić sobie na zwiększenie VAT, gdyż konsumpcja zmniejszy się jeszcze bardziej, więc budżet nie uzbiera tyle, ile jest planowane ― stwierdził Jarosław Narkiewicz.

Wśród ekonomistów są jednak opinie, że zwiększenie podatku VAT jest potrzebne dla gospodarki Litwy. Gitanas Nausėda, główny ekonomista i doradca prezesa banku „SEB Bankas” przyznał w rozmowie z „Kurierem”, że Litwa nie ma zbyt wielu alternatyw w sprawie zmniejszenia deficytu budżetu.

― Propozycję zwiększenia VAT oceniam niejednoznacznie. Oczywiście, ta decyzja nie wygląda atrakcyjnie, gdyż nasza gospodarka znowu powoli zaczyna staczać się w dół. Z jednej strony zwiększenie VAT-u o 2 proc. sytuacji na rynku wewnętrznym na pewno nie polepszy. Z drugiej zaś strony trzeba przyznać, że Litwa w następnym roku prawie nie będzie miała możliwości zaciągnięcia pożyczki z powodu wysokich odsetek. Może też tak się stać, że w ogóle nikt nie będzie chciał udzielić nam pożyczki ― mówił ekonomista.

Gitanas Nausėda zaznaczył, że uwzględniając bankructwo „Snorasu” i zwiększoną z tego powodu potrzebę pożyczki, należy znaleźć jak najwięcej środków z rezerw wewnętrznych.

― Owszem, zwiększenie podatków jest jednym z najmniej sympatycznych sposobów na zwiększenie budżetu. Jednak obecnie nie ma innego wyjścia oprócz balansowania pomiędzy zmniejszeniem wydatków budżetowych a zwiększeniem niektórych podatków ― stwierdził ekonomista.

***

Jeżeli zapadnie decyzja zwiększenia podatku VAT do 23 proc., będzie on jednym z najwyższych w krajach Unii Europejskiej.

Obecnie podatek VAT na Litwie wynosi 21 proc. Rząd zwiększał go już dwa razy. Na początku roku 2009 został on podwyższony od 18 do 19 proc. We wrześniu tego samego roku został wprowadzony 21–procentowy podatek VAT.

Brygita Łapszewicz

Strefa Biznesu: Przedsiębiorców czeka prawdziwa rewolucja z KSeF

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie