Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od Rolniczej do Zespołu Szkół

JA
"Ponieważ koszta na zagospodarowanie gruntu i postawienie budynków pokrywałem z zaoszczędzonych diet poselskich i senatorskich, dlatego uważam za słuszne, żeby tenże grunt mógł służyć ku pożytkowi społeczeństwa. Co otrzymałem od rodziny, przekazuję rodzinie, a co od narodu, przekazuję narodowi, aby się dzieci chłopów rolnictwa uczyły" - pisał Średniawki motywując swoję decyzję przekazania gruntów na cele społeczne.

Działający na Górnym Przedmieściu w Myślenicach Zespół Szkół im. Andrzeja Średniawskiego to jedna z najbardziej zasłużonych dla miasta placówek oświatowych. Mało kto jednak wie, jak daleko sięgają tradycje szkoły i jak rozwijała się ona w ciągu kilkudziesięciu lat.

   Pomysłodawcą powołania do życia Szkoły Rolniczej w Myślenicach (bo taki charakter miała przez długie lata) było Okręgowe Towarzystwo Rolnicze. Konieczność powstania tego typu szkoły dyktowały nie tylko tradycje regionu, ale także potrzeba kształcenia kadr rolniczych i upowszechniania ogólnie pojętej oświaty rolniczej. Wprowadzanie pomysłu w czyn rozpoczęto w 1936 roku. Szkoła miała zostać uruchomiona na terenie liczącego czternaście mórg ziemi ornej i 23 morgi lasu gospodarstwa, które bezpłatnie udostępnił ówczesny senator myślenicki Andrzej Średniawski.
   Budowę szkoły poprowadził inż. Stanisław Hołuj. Pięć izb lekcyjnych z mieszkaniem dla nauczyciela stanęło w 1938 roku, w 1939 roku powstał internat. Samą Szkołę Rolniczą w Myślenicach powołano do życia w 1938 roku; uczynił to Samorząd Powiatowy na mocy fundacji senatora Andrzeja Średniawskiego. Pierwszym dyrektorem placówki został inż. Otto Bujwid z Raciechowic.
   Przez okres okupacji hitlerowskiej szkoła działała jako dwuzimowa. Potem przekształcono ją w dwuletnią i nadano charakter spółdzielczo-gospodarczej, jeszcze później zaś status jednorocznej rolniczej.
   Po wojnie szkoła przechodziała różne koleje losu. Dopiero w 1972 roku orzeczenie organizacyjne określiło jednoznacznie Myślenice jako siedzibę Zasadniczej Szkoły Rolniczej z obwodem Gromadzkich Rad Narodowych: Myślenice, Głogoczów i Stróża. Po reformie administracji państwowej w 1975 roku i likwidacji powiatów szkoła uzyskała własny obiekt, przejmując lokal Urzędu Gminy w Myślenicach, ale jednocześnie straciła swoją samodzielność i w charakterze filii została włączona do Zespołu Szkół Rolniczych w Czernichowie. W roku szkolnym 1984/85 szkoła mieściła się w budynku przy ulicy Jagiellońskiej, potem w budynku SP numer 2 w Myślenicach, zaś w 1985 na powrót otrzymała pomieszczenia na Górnym Przedmieściu. Od 1991 roku placówka funcjonuje już nieprzerwanie w tym właśnie budynku. Z dniem 1 stycznia 1994 roku decyzją ministra rolnictwa i gospodarki żywnościowej powołany został do życia Zespół Szkół Rolniczych, w skład którego weszły: Zasadnicza Szkoła Rolnicza i Liceum Rolnicze. Funkcję dyrektora powierzono wówczas Marii Sikorowej, która pełniła ją do 1989 roku. Od 1996 zamiast Zasadniczej Szkoły Rolniczej funcjonuje Zasadnicza Szkoła Ogrodnicza. W tym samym roku 13 listopada szkole nadano imię Andrzeja Średniawskiego. Od tametgo czasu to właśnie 13 listopada jest dniem święta szkoły.
   W latach 1995-2003 szkoła otrzymywała dotację z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Warszawie. Dzięki tym środkom urządzono i wyposażono pracownie: komputerową, gospodarki odzieżą oraz żywienia. Zakupiono również sprzęt ogrodniczy i samochód do nauki jazdy. W roku 1998 została powołana szkoła policealna w zawodzie technik żywienia i gospodarstwa domowego. Obecnie szkoła zmieniła nazwę z Zespołu Szkół Rolniczych na Zespół Szkół im. Andrzeja Średniawskiego i kształci w następujących typach szkół: Liceum Zawodowe, Liceum Techniczne, Liceum Profilowane, Technikum Gastronomiczne dla młodzieży i dla Dorosłych oraz Policealne Studium. Obecnym dyrektorem placówki (od września tego roku) jest Jerzy Cachel. (JA)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski