Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od spływów Dunajcem do gorących źródeł. Mapy z Dziennikiem Polskim

(BAN)
Jutro czytelników „Dziennika Polskiego” czeka niespodzianka w postaci pierwszej mapy z kolekcji „Do wód Małopolski” dołączonej do naszej gazety. Będą na niej oznaczone wszystkie miejsca na terenie Pienin, Spisza, Gorców i Podhala związane z turystyką wodną.

Zacznijmy od Dunajca, najbardziej romantycznej rzeki Polski, która potrafi zaspokoić gusta nawet wybrednych miłośników malowniczych krajobrazów. Jej nurt atrakcyjny jest również dla kajakarzy.

Na odcinku od Kąt do Szczawnicy spieniona woda z głośnym hukiem przewala się przez wapienne progi, ostrogi i bulwary skalne, zapewniając niezapomniane przeżycia. Dunajec oferuje również tradycyjne spływy tratwami, podczas których można podziwiać szczyt Trzech Koron w Pieninach. Warto też dostrzec na mapie uzdrowiska w Rabce-Zdroju i Szczawnicy, które od lat przyciągają kuracjuszy.

W Rabce lecznicze właściwości wód mineralnych znane były już od XIII wieku. Wody te wykorzystywane są najczęściej w leczeniu chorób układu oddechowego. Z kolei uzdrowisko w Szczawnicy specjalizuje się w wodach, które wspomagają leczenie schorzeń układu ruchu.

Z pierwszej mapy dowiemy się również, gdzie dostępne są ośrodki z gorącymi źródłami. W Bukowinie Tatrzańskiej, Szaflarach, Białce Tatrzańskiem i Zakopanem można skorzystać z wód termalnych – temperatura w basenach sięga tam nawet 40 stopni Celsjusza.

W następny wtorek mapa z atrakcjami wodnymi Powiśla.

Największą zbrodnią jest zanieczyszczanie ściekami wód podziemnych
Rozmowa z Małgorzatą Mrugałą, prezeską Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

– Czy w Małopolsce mamy czystą wodę?

– Niestety, większość zbiorników wodnych w naszym obszarze nie spełnia warunków pierwszej klasy czystości.

– Dlaczego?

– Przyczyn jest wiele. Mimo postępu w budowie sieci kanalizacyjnej wciąż jest jej za mało poza miastami. Ludzie nadal nie zdają sobie sprawy, że zanieczyszczanie terenów blisko rzek ma wpływ na czystość wody. Jeśli myjemy auto w pobliżu zbiornika wodnego, środki chemiczne szybko spływają do wody. Jeśli zaśmiecamy brzeg rzeki, to podczas wezbrania wody wszystkie śmieci są zabierane przez wodę. Takie przykłady można mnożyć.

– A w jaki sposób szkodzimy wodzie w naszych gospodarstwach?

– Poza miastami na domowych podwórkach jest wiele nieużywanych studni. Niektórzy używają ich jako miejsca do utylizacji ścieków. To największa zbrodnia, ponieważ ścieki te docierają do nieodnawialnych pokładów wód podziemnych, które są najwyższej jakości. Równie niebezpieczne są nieszczelne szamba, które również przepuszczają ścieki do wód podziemnych.

– Kilka dni temu nad Polskę nadciągnęła fala upałów. Czy to normalne o tej porze roku?

– W naszym regionie można zauważyć pewną prawidłowość okresów suchych i deszczowych, które cyklicznie następują po sobie. Mniej więcej co siedem, osiem lat. Aktualnie jesteśmy mniej więcej w połowie okresu suchego.

– Jakie zagrożenia niesie ze sobą susza?

– Człowiek nie ma problemu, żeby poradzić sobie z wysokimi temperaturami. Nawet jeśli woda w rzekach opada, można ją kupić w każdym sklepie. Gorzej ze zwierzętami. Jeśli ktoś posiada gospodarstwo z hodowlą zwierząt, musi im zapewnić kilkadziesiąt lub kilkaset litrów wody dziennie, a to kosztuje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski