Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od września na grypę zachorowało 2,4 mln Polaków

Iwona Krzywda
Iwona Krzywda
Archiwum
Archiwum Fot. Janusz WóJtowicz / Polskapresse
Z raportów Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny wynika, że przez ostatnie pięć miesięcy w całym kraju do lekarzy z objawami grypy zgłosiło się ponad 2,4 mln Polaków.

Od początku sezonu grypowego, czyli od września ub. roku do 7 lutego z powodu powikłań po grypie zmarły 23 osoby, u których badania laboratoryjne potwierdziły obecność wirusa.

Liczba pacjentów, którzy z objawami choroby zgłaszają się do lekarzy rośnie z tygodnia na tydzień. W ciągu pierwszych siedmiu dni lutego medycy przyjęli ponad 230 tys. osób. To o 33 proc. więcej niż tydzień wcześniej. W tym czasie na oddziały szpitalne skierowano 1378 pacjentów, uskarżających się głównie na dolegliwości ze strony układu oddechowego. 15 najciężej chorym nie udało się pomóc.

W Małopolsce w ostatnim tygodniu pod opiekę lekarzy trafiły ponad 22 tys. osób z podejrzeniem wirusa, a pomocy na oddziałach szpitalnych wymagało 120 z nich.

Jak podkreślają lekarze, bagatelizowanie objawów grypy może prowadzić do śmiertelnie groźnych powikłań np. zapalenia mięśnia sercowego. Najlepszą ochroną przed atakiem wirusa są zaś szczepienia. Z takiej formy profilaktyki powinny skorzystać nie tylko osoby szczególnie narażone na ryzyko wystąpienia powikłań, np. seniorzy, kobiety w ciąży czy dzieci, ale także takie, które ze względu na charakter swojej pracy mogą stać się źródłem wirusa i zarażać innych. 

Źródło: Agencja TVN/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Od września na grypę zachorowało 2,4 mln Polaków - Dziennik Polski

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski